Celio de Carvalho 2005

Blårollinger med brasiliansk kulør

Barneserien Blårollinger holder sin første konsert for sesongen søndag 22. januar, med forestillingen !Bracelio!". Fra klokken 1200 vil perkusjonisten Celio de Carvalhos tromme, leke og fortelle fra sitt hjemland Brasil. Celio har tidligere vunnet Spellemannpris for sitt debutalbum "Brazilikum, og fungert som musikalsk koordinator for blant andre Tone Hulbækmo og Hans Fredrik Jacobsen.

Folkemusikk

Blårollinger har holdt «konserter for rockerunger» siden 2002. Til tross for at konsertene er ment for barn mellom 2 og 12 år, har det alltid vært fokus på kvalitet. Initiativtaker Andreas Gilhuus så så tidlig et behov for å lage godekonserter for de minste:

— Ofte blir barn brukt som påskudd til et program i forbindelse med en festival eller et festspill. Vi legger vekt på å lage en egen konsertserie som er produsert nettopp for barn, og engasjerer profesjonelle musikere med lang erfaring med å spille for barn – for eksempel gjennom Rikskonsertenes skolekonsertordning. Gjengen bak Blå blir også eldre og mer etablerte, og en del blårollinger har allerede poppa ut, så derfor føles det naturlig å etablere en scene for musikkformidling som er tilrettelagt for barn, sa Gilhuus til Ballade i 2003.

Perkusjonisten Celio de Carvalho, som skal åpne denne Blårolling-sesongen, er heller ingen nybegynner. I hjemlandet Brasil har han spilt med mange kjente artister i brasiliansk musikkliv, og er også blitt en ettertraktet musiker her i Norge. Han har opptrådt på tv og i radio, og vært med på flere plateinnspillinger.

De Carvalho har vært medlem av gruppa Trio de Janeiro, som i 1993 fikk Spellemannprisen for debutalbumet «Brazilikum». hans første solo-cd – «Celio – Avenida Brasil» – kom ut i 1996. Den mangesidige musikeren er godt kjent med og i musikkmiljøene i både Rio og Oslo, og har derfor også fungert som koordinator for norske musikere i Brasil, for eksempel for Tone Hulbækmo og Hans Fredrik Jacobsen

I forestillingen «Bracelio!» vil barna i følge Blårollingers program «høre og oppleve Celio spille, synge og fortelle fra musikkskattene i hjemlandet Brasil: Karnevalssanger, sanger til fortellinger, og musikk som bare er til for øret og hjertet. Noe av det særegne i Celios formidling er hans evne til å få lyder og rytmer ut av alle slags instrumenter og gjenstander.», mener Blårollinger.

Forestillingen inneholder sekvenser med rent trommespill, fortellinger, og kombinasjon av sang og spill.

Konserten begynner klokken 1300, og koster 50 kroner. Gratis for Blå-medlemmer. Dørene åpner kl. 1200.

For å kommentere og diskutere artikkelen må du være logget inn på Facebook. Dersom du har en mening du ikke får postet her kan du alltid sende oss en e-post.

Flere saker
Ballade jazz: Å bryte og bygge vaner

Ballade jazz: Å bryte og bygge vaner

Dette er platene du pakkar med deg i lag med krimromanen, kvikklunsjen og appelsina.

Nyhet! Ballades festivalguide

Nyhet! Ballades festivalguide

Vi lanserer Ballades festivalguide, som vil samle musikkfestivaler over hele landet, gjennom hele året.

Oppspark til årets Inferno: Gjenhør med debatt om hatytringer i black metal

Oppspark til årets Inferno: Gjenhør med debatt om hatytringer i black metal

Ballade radio: Varm opp til metalfestivalen med den heite debatten om hatytringer i black metal fra fjorårets festival, med et sterkt internasjonalt panel.

POSTKORT FRA JAPAN: – Individet er ikke verdt en jævla dritt. Og dét har japanerne skjønt.

POSTKORT FRA JAPAN: – Individet er ikke verdt en jævla dritt. Og dét har japanerne skjønt.

Spellemannsnominerte Why Kai dro på turné til Japan, og fikk både nye fans og eksistensiell angst.

Mørk kveldssang med Michael Krohn

Mørk kveldssang med Michael Krohn

Nylig ble det kjent at Michael Krohn legger opp som vokalist på grunn av sykdom. Her er hans siste nachspiel som sanger.

Ballade video: Et hundeliv   

Ballade video: Et hundeliv  

Vi går påsketur med Ingrid Lingaas Fossum, Kristine Hovda, Hanne Leland, Smerz, Embla Maria, Aurora, Julie Bergan, Tor Kvammen, Louilexus, Egil Olsen, MÍO og Terravia. 

Se alle saker
Konserttips Oslo

Serier
Video
Radio