Hopp til innhald

Nordprofilprisen 2005 til Aase Nordmo Løvberg

Nordprofilprisen 2005 ble lørdag tildelt operasanger Aase Nordmo Løvberg fra Målselv i Troms. På den måten ønsker Nordprofil å hedre en av landsdelens og landets aller fremste klassiske kunstnere gjennom tidene. – Juryen for Nordprofilprisen har spesielt lagt vekt på at Aase Nordmo Løvberg, i all sin storhet og berømmelse, alltid har vært opptatt av å gi noe tilbake til det landet og den landsdelen hun kom fra, heter det i begrunnelsen for prisen.

— Aase Nordmo Løvberg har opptrådt på de største operascenene i verden. Hun har alltid likt mennesker og vært åpen av natur. Som nordlendinger har vi alltid følt et sterkt eierforhold til henne og opplevd at hun står oss nært, heter det i en pressemelding fra Nordprofil, som samarbeidsforumet for nordnorske foreninger i Sør.

For Aase Nordmo Løvberg har det vært viktig å bringe musikken ut til det publikum, som ikke var i umiddelbar nærhet av konsert- og operahus. Mellom store oppsetninger og konserter i utlandet brukte hun derfor enhver anledning til å dra på konsertturné i hjemlandet.

Juryen for Nordprofilprisen har spesielt lagt vekt på at Aase Nordmo Løvberg, i all sin storhet og berømmelse, alltid har vært opptatt av å gi noe tilbake til det landet og den landsdelen hun kom fra.

Aase Nordmo Løvberg regnes som en av etterkrigstidens mest betydelige norske kulturpersonligheter.

Det er samarbeidsforumet for nordnorske foreninger i Sør, Nordprofil, som gir prisen til Aase Nordmo Løvberg. Nordprofilprisen gis til en person eller organisasjon som har profilert Nord-Norge på en særdeles god måte. Prisen deles ut i år ut for 16. gang.

Nordprofilprisen består av en skulptur, ”Sjøpapegøyen Arthur”, laget av billedhuggeren Finn-Henrik Bodvin fra Bodø, et tresnitt, ”Papegøyer i Nord”, laget av kunstneren Lars-Erik Karlsen fra Svolvær og et diplom laget av skriftkunstneren Julia Vance fra Oslo.

Følgende har tidligere mottatt Nordprofilprisen: Arthur Arntzen (1990), Lars Andreas Larssen (1991), Arvid Hanssen (1992), Halvdan Sivertsen (1993), Mari Boine (1994), Kari Bremnes (1995), Hålogaland Teater (1996), Vegard Ulvang (1997), Herbjørg Wassmo (1998), Bjørn Sundquist (1999), Tove Karoline Knutsen (2000), Karl Erik Harr (2001), Gunnar Stålsett (2002), Knut Erik Jensen (2003) og Ole Danbolt Mjøs (2004).

SpareBank 1 Nord-Norge, Mack og SAS Braathens er hovedsamarbeidspartnere for Nordprofilprisen 2005.

Ledige stillinger

Relaterte saker

Aase Nordmo Løvberg 2

Ny biografi om Aase Nordmo Løvberg

Mellembygd Mannskor i Målselv i Troms gir ut bok om sangeren Aase Nordmo Løvberg.

Flere saker

Till Schuman Foto: Privat

Fininnstilt YouTube-univers betaler seg

Den som er litt smart kan i følge Till Schumann i finetunes skaffe seg større inntekter fra YouTube enn fra...

Rebekka Gardens video Kontæiner

Ballade video: Årskavalkade for 2022

Godt nytt musikkvideoår! I årets første utgave av Ballade video har vi samlet høydepunkter fra året som gikk: her er...

Hærens Musikkorps

De som har ofret, og de som ofret alt. Marcus Paus’ nyskrevne verk «Krigskorset» med verdenspremiere i Harstad

Onsdag kveld urfremfører Hærens musikkorps bestillingsverket Paus har skrevet for Forsvaret, verket som beskriver institusjonens høyeste utmerkelse.