Balansekunstens Argumentasjonsguide-forside (Foto: Julie Aida)

Gir ut guide med argumenter for mangfold

– Ved å vise til fakta og forskning kan diskusjon og meningsbryting bli gode verktøy for å skape endring. Det mener mangfoldsiniatiativet Balansekunst, og lanserer sin guide med argumenter om igjen.

NyhetBransjenPolitikk & debatt

For å senke terskelen for at flere blir med i debatten relanserer Balansekunst sin Argumentasjonsuide for likestilling og mangfold i kulturlivet.

Det skriver Balansekunst i en pressemelding.

Balansekunst har argumentert for like muligheter og rettigheter siden 2009, både i offentligheten og i private bransjesammenhenger. I diskusjoner om likestilling og mangfold støter vi stadig vekk på påstander og motforestillinger vi gjerne vil utfordre og besvare. Ofte er meningsutvekslinge­ne vennligsinnede, andre ganger kan de kreve litt mer.

I guiden går Balansekunst igjennom fenomener som hersketeknikker – og normer som de mener blir satt opp for oss til hinder mot mangfoldsmålet deres. De peker på normer om kjønn, om heterofili som utgangspunkt, og om hvit som et utgangspunkt når man snakker om hudfarge.

– I løpet av disse årene har vi lært oss at ved å vise til fakta og forskning kan diskusjon og meningsbryting bli gode verktøy for å skape endring, skriver Balansekunst.

Den nye Argumentasjonsguiden presenterer noen innvendinger mot likestilling og mangfold i kulturlivet – og gir argumenter som kan brukes til å besvare disse påstandene. Guiden inneholder i tillegg tips til debatteknikk og øvelser for å gjenkjenne hersketeknikker. Den inneholder også en forklarende ordliste.

– Målet med Argumentasjonsguiden er å gjøre debatten mer tilgjengelig, samtidig som vi synliggjør motstanden mot likestilling og mangfold som fremdeles finnes, skriver Balansekunst til Ballade.

Balansekunst er et samarbeid mellom 91 organisasjoner og institusjoner i kulturfeltet, og organisert som et medlemsnettverk. Guiden er tilgjengelig på deres nettside https://balansekunstprosjektet.no.

For å kommentere og diskutere artikkelen må du være logget inn på Facebook. Dersom du har en mening du ikke får postet her kan du alltid sende oss en e-post.

Flere saker
Blodtur til København

Blodtur til København

I midten av januar dro ein full buss frå Oslo og omland til København med Tuvas Blodklubb. Sjå korleis det gjekk med "den norske invasion” på dansk folkemusikkfestival.

Slik ble jeg en diva

Slik ble jeg en diva

KRONIKK: – Jeg må slutte å late som om forståelsen av sangerens rolle i jazzmusikken ikke henger sammen med likestilling og en kjønnsdefinert og forutinntatt forståelse av hva sangere befatter seg med.

Ballade video: Trygghet og kontroll

Ballade video: Trygghet og kontroll

På utstilling med Himmelleite, Luna Mare, Andie Loui, Maizu & Richard, Kristine Blir Rapper, Kamelen, Rule Of Two og Clawfinger.

Mari Boine hedret

Mari Boine hedret

Artist og låtskriver Boine fikk ærespris for langt og betydningsfullt virke. Og avslører at hun skriver på ei bok.

Adama Janlo lar seg ikke stanse av musikalske grenseposter

Adama Janlo lar seg ikke stanse av musikalske grenseposter

Fra Sagene til Mississippi-deltaet, via Senegal og Gambia – Adama Janlo er Norges mest oppsiktsvekkende tilskudd til den tradisjonelle bluesen, og hun er ikke redd for å hente inspirasjon utover det forventede.

Se alle saker
Konserttips Oslo
Serier
Video
Radio