Selskapet Haaland, Eidsvåg og Strøm arbeider med markedsføring og promotering av artister som Kaizers Orchestra, Jonas Alaska og Karpe Diem. Men selskapet bruker lite betalt markedsføring. De annonserer også sjelden direkte gjennom strømmetjenestene.
Les også: [link id=68064 title=»– Skattekammer for små artister«]
Daglig leder Hans Petter Haaland mener det er begrenset i hvor stor grad man kan skape oppmerksomhet på denne måten.
– Min holdning er at promoteringsjobben ligger i forkant av strømmetjenestene. Å sørge for å være synlig når folk går inn og leter er én måte å gjøre det på. En annen måte er å bruke andre medier og digitale kanaler. Som regel er det en sum av flere ting som avgjør om du lykkes eller ikke.
Følg musikkdebatten: Ballade på Facebook
Utnytter entusiasmen
Haaland understreker at selskapet har et positivt syn på strømmetjenestene. Han tror uansett ikke at det nytter å stritte mot utviklingen.
Når selskapet likevel ikke annonserer gjennom strømmetjenestene i særlig stor grad, handler det ikke om et høyt prisnivå eller motvilje mot mediet, men snarere at selskapet konsentrerer seg om å skape et samspill mellom fans og medier.
– Sosiale medier er ekstremt viktig. Der kan man utnytte en entusiasme blant publikum som sprer seg på en sunn måte. Strømmetjenestene er et ledd i denne prosessen, sier han.
Følg Ballade på Twitter
Virus som lansering
Haaland, Eidsvåg og Strøm har stått bak flere uortodokse lanseringer. Førstesingelen til det forrige albumet til Kaizers Orchestra, «Hjerteknuster», ble for eksempel ledsaget av en coverlåtkonkurranse på P3 Urørt.
I september kom appen Kaizervirus som ga tilgang til låter fra albumet «Violeta Violeta Vol. III.». Selve albumet kom ut i begynnelsen av november på Petroleum Records.
Haaland, Eidsvåg og Strøm sto bak idéen, som ble videreutviklet i samarbeid med reklamebyråene Anorak og Notch. I tillegg til musikken fikk brukerne makten til å bestemme når låtene og albumet skulle gjøres tilgjengelig gjennom radio, salg og streaming. Foreløpig har appen blitt lastet ned 60.000 ganger.
Haaland understreker at hver lansering og kampanje selskapet gjør må passe det enkelte prosjektet. Både artistens karriéresituasjon, fanbase, mål og uttrykk er sentrale spørsmål.
– Det er viktig å skape oppmerksomhet på rett måte. Vi ser ikke på markedsføring som stunt. En god idé skal skape mer enn et lite blaff, sier Haaland.

Blodtur til København
I midten av januar dro ein full buss frå Oslo og omland til København med Tuvas Blodklubb. Sjå korleis det gjekk med "den norske invasion” på dansk folkemusikkfestival.

Slik ble jeg en diva
KRONIKK: – Jeg må slutte å late som om forståelsen av sangerens rolle i jazzmusikken ikke henger sammen med likestilling og en kjønnsdefinert og forutinntatt forståelse av hva sangere befatter seg med.

Ballade video: Trygghet og kontroll
På utstilling med Himmelleite, Luna Mare, Andie Loui, Maizu & Richard, Kristine Blir Rapper, Kamelen, Rule Of Two og Clawfinger.

Mari Boine hedret
Artist og låtskriver Boine fikk ærespris for langt og betydningsfullt virke. Og avslører at hun skriver på ei bok.

Adama Janlo lar seg ikke stanse av musikalske grenseposter
Fra Sagene til Mississippi-deltaet, via Senegal og Gambia – Adama Janlo er Norges mest oppsiktsvekkende tilskudd til den tradisjonelle bluesen, og hun er ikke redd for å hente inspirasjon utover det forventede.

Ballade på Tidsskriftbonanza: Samtale med Peter Case & Sid Griffin
En sjelden mulighet til å møte to amerikanske legender, når Balladeskribent Arvid Skancke-Knutsen snakker med Peter Case & Sid Griffin på Deichman Grünerløkka torsdag 5. mars.









































