Hopp til innhald

Utenlandsturné i vasken

Neste vår skulle Trondheim Symfoniorkester (TSO) legge ut på sin første store utenlandsturné siden 1995, men planene falt i fisk på grunn av dårlig arbeid av orkestrets impresario i Nederland.

Det kan virke som om det hviler en slags forbannelse hviler over TSOs turnéaktivitet, skriver Adresseavisen. En turné med Daniel Harding i England ble også kansellert på ganske kort varsel.

TSO har ikke spilt i utlandet siden 1997. Siste gang de var på en lengere utenlandsturné var i 1995 da orkestret til gjengjeld boltret seg med stor suksess og flotte kritikker i Tyskland.

Nederland-turneen var opprinnelig planlagt for høsten 2001, men ble flyttet til våren 2002. Impresarioen hadde forespeilet orkestret konsert i flere byer, blant annet i et av verdens mest prestisjetunge konserthus, Concertgebouw i Amsterdam.

— Vi begynte å ane litt uråd rett før jul. Da vi tok ny kontakt for å bekrefte at alt var i orden i januar/februar, viste det seg at så lite var på plass av konsertsteder og -tider at vi så oss nødt til å skrinlegge prosjektet. Det er veldig synd, men noe annet ville vært uforsvarlig, sier TSO-direktør Siri Fristad Mathisen til Adresseavisen.

TSO jobber nå med alternativer, men det er ikke gjort i en håndvending å snekre et forsvarlig turnéopplegg.

— Kanskje kan det bli noen konserter i Danmark neste sesong. Dessuten vet vi jo at vår første gjestedirigent Walter Weller har lyst til å turnere med TSO i Østerrike og Tyskland sesongen 2002/2003, sier Fristad Mathisen.

Kulturdepartementet har for øvrig fordelt 2,52 millioner kroner til utenlandsturnéer for symfoniorkestrene og den Norske Opera i 2001. Disse får støtte:

* Kristiansand Symfoniorkester får 370.000 kroner i støtte til turné til Brasil, Argentina og Uruguay.
* Tromsø Symfoniorkester får 500.000 kroner til turné i Russland med Henning Sommerros «Partisan Requiem».
* Bergensfilharmonien får 500.000 kroner til turneer i Danmark, Sverige i oktober, og en konsert i Caen i Frankrike under festivalen Les Boréales.
* Oslofilharmonien får 700.000 kroner i forbindelse med tre turneer: Italia i mai, festivalturné i Europa i august og turné i England i oktober.
* Stavanger Symfoniorkester får 250.000 kroner til konsert i Tivoli i København.
* Den Norske Opera får 250.000 kroner i forbindelse med et gjestespill i Praha med urpremiere på den norske operaen «Cirkus Terra» av Trygve Madsen og Jon Bing.

Ledige stillinger

Flere saker

Olav Christer Rossebu og Anders Hana starta det spesialiserte Krets. De har blant annet gitt ut musikk de spiller sjøl, sammen med Åshild Vetrhus (til høyre).

Hvor kommer alle disse folk-platene fra?

– Vi kan gi ut alt! Så lenge det er utafor det tempererte systemet. – Ingen pianoer, med mindre de...

Edvard pris til Stein Urheim og Jørgen Træen i klassen Samtid

Edvard-priser til Stein Urheim, Jørgen Træen og Øyvind Skarbø

Under helgens bransjefestival Vill Vill Vest i Bergen ble årets to første Edvard-priser delt ut på Apollon Platebar. Øyvind Skarbø...

Kari Bremnes

«Livet er en sang vi ikke kan»

Hva forteller Kari Bremnes’ tekster om endring og erindring, spør Åsfrid Hegdal.