Hopp til innhald
Spotify Logo svart/hvit

Spotify lansert i USA

Etter årevis med forhandlinger.

Den svenske strømmetjenesten Spotify ble denne uken lansert i USA, etter flere år med forhandlinger med plateselskap der.

Spotifys inntog i det amerikanske platemarkedet vil antagelig få positive konsekvenser for norsk musikk, mener EMIs sjef Bjørn Rogstad. I et intervju med Ballade i vår sa han at «det er veldig lite norsk musikk som er tilgjengelig i USA, og det blir enklere med Spotify enn det er med iTunes i dag. Med Spotify vil man antagelig få like mye norsk musikk tilgjengelig i USA som i Norge, og det er en stor fordel.»

Les hele

Larry Bringsjord, styreleder for FONO, tror også det kan være positivt for norsk musikk.

— Jeg tror folk roter seg fram til den norske musikken på en måte. Det handler ikke om megatall, men det er snakk om artister som overhodet ikke er markedsført og kjent i USA. Det at man blir tilgjengelig for 300 millioner kunder vil bety noe positivt for Spotify og norsk musikk, mener Bringsjord.

Les mer om hva

Ledige stillinger

Relaterte saker

Bjørn Rogstad

– Enorm konkurranse

– Med Spotify vil man antagelig få like mye norsk musikk tilgjengelig i USA som i Norge, og det er...

Musikk i skyene

– Markedet ligger åpent

Hva skjer med norsk musikk når strømmetjenestene kommer for fullt i viktige markeder som USA og Tyskland?

Spotify Logo svart/hvit

Tapte 235 millioner i 2010

Til tross for kraftig vekst i inntektene går Spotify Ltd fortsatt i minus.

Spotify Logo svart/hvit

Sterk sluttspurt

Spotify har fått 7 millioner nye brukere siden september, og går inn i 2012 med 2,5 millioner betalende abonnenter.

Spotify banner og J. Forster

Spotify utvider med apper

Dagbladet blant de første samarbeidspartnerne.

Flere saker

Hans Kongelige Høyhet Kronprins Haakon og produsentduoen Stargate

Stargate er Årets internasjonale suksess

– Jo mindre vi har gjort, jo bedre har det blitt! Stargate oppsummerer hemmeligheten bak sine mange suksesser.

Trondheim Voices, «Ekkokammer 2.0»

Operafantomsmerter

– Når kunsten begynner, har forestillingen allerede vart i et kvarter. Sanger Siri Gjære skriver om å være del av...

Linda Hofstad Helleland Foto: Thomas Haugersveen

Slik er musikkbudsjettet

Mer til Kreativt Norge, Talent Norge og kor. Ingen økning til Norsk kulturfond.