Hopp til innhald
Magne Furuholmen

Magne Furuholmen utnevnt til æresdoktor ved Universitetet i Agder

Utnevnelsen skjer i forbindelse med universitetets 10-årsjubileum.

Musiker, komponist, billedkunstner og entreprenør Magne Furuholmen er utnevnt til æresdoktor ved Universitet i Agder(UiA).

UiA utnevner i tillegg fire andre æresdoktorer. Gradene gis i forbindelse med universitetets 10 års jubilium, og er ment som en heder for vitenskapelig eller kunstnerisk innsats og betydning på sine fagområder.

Om Furholmen skriver UiA blant annet: Magne Furuholmen er en av Norges fremste og mest allsidige kunstnere. Han er en banebrytende og grenseoverskridende kunstner, og en person både ansatte og studenter blir inspirert av.

Med sitt store internasjonale og nasjonale nettverk, sin brede erfaring og kunstneriske kvalitet innen flere kunstdisipliner, vil han være en spesiell kapasitet og styrke både for UiA og for Fakultet for kunstfag.«.

Det trekkes også frem at Furholmen har et omfattende kunstnerisk samarbeid med førsteamanuensis Karl Oluf Wennerberg ved UiA, trommepedagog ved Institutt for rytmisk musikk og fast trommeslager i a-ha.

Ledige stillinger

Relaterte saker

Linda Hofstad Helleland og Magne Furuholmen Foto: Wenche Nybo / Kulturdepartementet

Magne Furuholmen ny styreleder for Festspillene i Bergen

Furuholmen er oppnevnt av Kulturdepartmentet for de neste tre årene.

Anne Grete Preus (i midten)med vokallærer og universitetslektor Hilde Norbakken og instituttleder, professor Erik Gunvaldsen fra Institutt for rytmisk musikk

Anne Grete Preus ny professor II ved Universitetet i Agder

Preus er tilsatt i stillingen ved Institutt for rytmisk musikk ved Fakultet for kunstfag.

Anne Grete Preus (i midten)med vokallærer og universitetslektor Hilde Norbakken og instituttleder, professor Erik Gunvaldsen fra Institutt for rytmisk musikk

Låtskriving blir masterstudie på Universitet i Agder

Lærere blir blant annet Grete Preus, Torun Eriksen og Anneli Drecker. Søknadsfristen allerede 20. januar.

Flere saker

Tou Foto: Tommy Ellingsen

Kulturplan, kulturplan, hvor har du gjort av deg?

Stavanger roses for kulturplanlegging, men bygger leiligheter fem meter fra en klubbscene. – Dette er tåpelig byutvikling, sier sjefen for...

For Rawdna Carita Eira er kjærligheten til nord noe hun stadig vender tilbake til i sitt arbeid. I tekstene til Circus Polaria problematiserer hun hva som skjer når polarisen smelter

Samiske Rawdna Carita Eira: Forsiktig optimist

– Javisst har jeg stått på barrikadene for det samiske. Vi kan ikke la være, for da forsvinner vi. Men...

Administrerende direktør i TONO, Cato Strøm

Toppår for TONO

TONO kunne notere et godt år i 2015 med et resultat til fordeling som er nesten 20 prosent bedre enn...