Doddo

Ber om statlig hjelp

Doddo og Unge Frustrerte Menn lever opp til navnet sitt. Nå har bergensgruppa søkt Kulturdepartementet og byrådet i Bergen om 100.000 kroner for å klare å fortsette karrieren.

Politikk & debattPopulærmusikk

Bak søknaden står Doddo selv, Jan Eggum og Pål Berrefjord, og formålet er å bevare bergensdialekten i norsk musikk. For mens bysbarn som Sondre Lerche, Kings Of Convenience og Röyksopp gjør suksess i utlandet, sliter norskspråklige Doddo og Unge Frustrerte Menn med å overleve.

– Det er helt naturlig for meg å synge på bergensk. Å lage tekster på dialekten min. Det får publikum til å høre etter. I et større perspektiv handler dette om å bevare kulturen vår. Og kultur, det er jo språk og identitet, sier Eduardo «Doddo» Andersen til BA.

Nå håper han Kulturdepartementet og byrådet i Bergen kan bidra med 100.000 kroner for å redde Unge Frustrerte Menn fra førtidspensjonering. Gruppa har holdt på i ti år og gitt ut seks album. Onsdag møter Pål Berrefjord kulturminister Ellen Horn for å drøfte saken.

– I all annen politikk er “det norske” et poeng. Når det gjelder musikk burde dette være et mål på lik linje, mener Berrefjord.

– Hvis ikke det norske snart backes opp, forringes språket vårt. Sondre Lerche er veldig bra, men han hadde vært mye bedre om han sang på bergensk, mener Jan Eggum, som også er forarget over Hit40-listen:

– Den er jo ren juks. Den vektingen som ligger til grunn når det gjelder radiospilling er det helt utrolig at ingen griper fatt i. Man må spilles ti ganger på P1 for å oppnå det samme som man gjør for én gjennomspilling på Radio1. Tatt i betraktning at P1 er den kanalen som spiller mest norsk, er dette et kjempeproblem.

For å kommentere og diskutere artikkelen må du være logget inn på Facebook. Dersom du har en mening du ikke får postet her kan du alltid sende oss en e-post.

Flere saker
Blodtur til København

Blodtur til København

I midten av januar dro ein full buss frå Oslo og omland til København med Tuvas Blodklubb. Sjå korleis det gjekk med "den norske invasion” på dansk folkemusikkfestival.

Slik ble jeg en diva

Slik ble jeg en diva

KRONIKK: – Jeg må slutte å late som om forståelsen av sangerens rolle i jazzmusikken ikke henger sammen med likestilling og en kjønnsdefinert og forutinntatt forståelse av hva sangere befatter seg med.

Ballade video: Trygghet og kontroll

Ballade video: Trygghet og kontroll

På utstilling med Himmelleite, Luna Mare, Andie Loui, Maizu & Richard, Kristine Blir Rapper, Kamelen, Rule Of Two og Clawfinger.

Mari Boine hedret

Mari Boine hedret

Artist og låtskriver Boine fikk ærespris for langt og betydningsfullt virke. Og avslører at hun skriver på ei bok.

Adama Janlo lar seg ikke stanse av musikalske grenseposter

Adama Janlo lar seg ikke stanse av musikalske grenseposter

Fra Sagene til Mississippi-deltaet, via Senegal og Gambia – Adama Janlo er Norges mest oppsiktsvekkende tilskudd til den tradisjonelle bluesen, og hun er ikke redd for å hente inspirasjon utover det forventede.

Ballade på Tidsskriftbonanza: Samtale med Peter Case & Sid Griffin

Ballade på Tidsskriftbonanza: Samtale med Peter Case & Sid Griffin

En sjelden mulighet til å møte to amerikanske legender, når Balladeskribent Arvid Skancke-Knutsen snakker med Peter Case & Sid Griffin på Deichman Grünerløkka torsdag 5. mars.

Se alle saker
Konserttips Oslo
Serier
Video
Radio