Tuva Syvertsen og Lene Furuli på Blodklubb i køben

Svendsens tredje symfoni?

Representantar frå Musikkarvprosjektet er godt i gang med å rekonstruere ca 100 sider med noteskisser funne blant Johan Svendsens papir.

Kunstmusikk

Hausten 2007 sette norske dirigentar søkjelys på tilstanden til notematerialet frå sentrale norske komposisjonar. Grunna dårleg trykk, papir som går i oppløysing, skrivefeil eller vanskeleg leseleg handskrift, har norske og utanlandske orkester og musikarar støtt på hindringar. Dette fekk MIC Norsk musikkinformasjon, Norsk Komponistforeining og Nasjonalbiblioteket til å initiere det såkalla Musikkarvprosjektet. Leiarar for prosjektet er Arvid Vollsnes og Ståle Wikshåland frå Institutt for Musikkvitskap, samt Tore Simonsen frå Noregs Musikkhøgskule.
Mest mogleg tru mot komponisten
I haust starta arbeidet for fullt, og målet for prosjektet er at notematerialet til den klassiske norske musikken skal takast vare på og gjerast tilgjengeleg. Morten Christophersen er stipendiat på Musikkarvprosjektet, og nett no arbeidar han med å bearbeide, samt arrangere delar av skissene til noko som kan vere Johan Svendsens tredje symfoni. Skissene skal framførast av Bergen Filharmoniske Orkester i februar 2011.
— Eg har tatt for meg eksposisjonen og codaen i 1. sats – altså ca 6-7 minutter. Det gir et godt bilde av satsens karakter selv om mye mangler. Jeg prøver å vere så Svendsen-tro som mulig i mine bearbeidinger og etterligner hans stil, seier Christophersen på nettsidene til Institutt for musikkvitskap.
Rekonstruksjonen av delar av symfonien kan høyrast for fyrste gong i Bergen 9. februar.

For å kommentere og diskutere artikkelen må du være logget inn på Facebook. Dersom du har en mening du ikke får postet her kan du alltid sende oss en e-post.

Flere saker
Slik ble jeg en diva

Slik ble jeg en diva

KRONIKK: – Jeg må slutte å late som om forståelsen av sangerens rolle i jazzmusikken ikke henger sammen med likestilling og en kjønnsdefinert og forutinntatt forståelse av hva sangere befatter seg med.

Ballade video: Trygghet og kontroll

Ballade video: Trygghet og kontroll

På utstilling med Himmelleite, Luna Mare, Andie Loui, Maizu & Richard, Kristine Blir Rapper, Kamelen, Rule Of Two og Clawfinger.

Mari Boine hedret

Mari Boine hedret

Artist og låtskriver Boine fikk ærespris for langt og betydningsfullt virke. Og avslører at hun skriver på ei bok.

Adama Janlo lar seg ikke stanse av musikalske grenseposter

Adama Janlo lar seg ikke stanse av musikalske grenseposter

Fra Sagene til Mississippi-deltaet, via Senegal og Gambia – Adama Janlo er Norges mest oppsiktsvekkende tilskudd til den tradisjonelle bluesen, og hun er ikke redd for å hente inspirasjon utover det forventede.

Ballade på Tidsskriftbonanza: Samtale med Peter Case & Sid Griffin

Ballade på Tidsskriftbonanza: Samtale med Peter Case & Sid Griffin

En sjelden mulighet til å møte to amerikanske legender, når Balladeskribent Arvid Skancke-Knutsen snakker med Peter Case & Sid Griffin på Deichman Grünerløkka torsdag 5. mars.

Å være musikalsk i et etisk perspektiv

Å være musikalsk i et etisk perspektiv

Under festivalen "Ding-dong eller dong-ding?" 4. mars vil pianist Ellen Ugelvik og musikkterapeut Gro Trondalen utfordre publikum til å reflektere over hva det egentlig betyr å være musikalsk, også i et etisk perspektiv.

Se alle saker
Konserttips Oslo
Serier
Video
Radio