Hopp til innhald

Organist får erstatning

Oslo byrett gir kantor Andreas Liebig medhold i at oppsigelsen mot han var urettmessig. Liebig ble tilkjent 500.000 kroner i erstatning, men får ikke gå tilbake til stillingen som organist ved Sagene kirke før det foreligger en rettskraftig dom.

Byretten kom med kraftig kritikk av Kirkelig Fellesråds håndtering av oppsigelsessaken. Ingen av partene ville onsdag si om de kommer til å anke, melder NRK.

Liebig har hele tiden hevdet at saken handlet om musikk og musikksensur. Fra kirkens side har argumentasjonen vært at dette er en personalsak, som handler om samarbeidsproblemer.

Det var høsten 1998 orgelspillet i Sagene kirke begynte å bli ubehagelig for prestene og menighetsrådet. Soknepresten kalte orgelspillet for «skremmende, angstskapende og upassende».

Liebig fikk Sakkyndig råd i Norsk komponistforening til å uttale at advarslene mot Liebig var et «skremmende manifest overfor samtidens kultur- og musikkliv. Faktisk forbinder man dekret av denne karakter utelukkende med totalitære samfunn».

Norsk kantor- og organistforbund ga sin tilslutning til denne uttalelsen som også advarte mot at «arbeidsgiver blander seg inn i bruk av kunstneriske uttrykksformer» og hevder at «i vårt samfunn er det ikke rom for musikksensur. Heller ikke i kirken».

Fra kirkelig side er det blitt hevdet at dette er en personalsak som handler om manglende samarbeidsvilje. Biskopen skrev at «kantor Andreas Liebig er svært vanskelig å samarbeide med og er hovedansvarlig for konflikten.

Som følge at den langvarige konflikten har kirken var stengt for gudstjenester og alle virksomhet i fjor vår. Og en anonym gave til orgelrestaurering på kr.400 000 er gått fløyten på grunn av stillstand i saken.

Ledige stillinger

Flere saker

En av Norges fremste låtskrivere er aktuell med bok til høsten.

25 år med sanglyrikk

Rockepoet Tom Roger Aadland er aktuell med bok.

Unni Boksasp

Profilerte musikarar blir lærarar ved USN Rauland

Fire nye tilsette ved Institutt for tradisjonskunst og folkemusikk på campus Rauland, USN.

Skjermbilde 2017 06 19 kl. 17.28.11

Frelsesarmeen utlyser komponistkonkurranse

Kompisisjonene skal brukes som fanfare, og til åpnings- og avslutningsseremonien til VM i gatefotball som går av stabelen i slutten...