Hopp til innhald

Dansk Høyesterett: Pirate Bay skal sperres

Platebransjen har vunnet en endelig seier over Telenor-eide Tele 2 i Danmark. Høyesterett slår fast at internettselskapet skal stenge tilgangen til Pirate Bay.

Sydsvenskan.se skriver i dag at rettighetshavernes kamp for å få den danske internettleverandøren til å stenge tilgangen til The Pirate Bay er kronet med en endelig seier. Etter å ha fått lavere rettsinstanser med på å godkjenne kravet endte saken i dansk Høyesterett som nå har avgjort til saksøkernes (bla IFPIs) fordel. Det er ikke en feiltolkning av EU-regler å kreve at kundene ikke skal få tilgang til nettstedet som formidler tilgang til ulovlig fildeling i stor skala.

Etter at lavere rettsinstanser dømte for opphavsbransjen valgte mange internettselskaper å blokkere for TPB. Nettbransjen har likevel sluttet opp om Tele 2s anke og saken har blitt omtalt som prinsipiell.

Tidligere talsmann for TPB, Peter Sunde, gir uttrykk for at stengningene har vært enkle å komme rundt. Han sier til Sydsvenskan at «vi har vokst i Danmark etter at blokkaden ble iverksatt så for oss er det ikke veldig viktig».

Les mer på Sydsvenskan.

Også i Norge har rettighetshaverne (IFPI og TONO) forsøkt å få knesatt prinsippet om at en isp (Internet Service Provider) er ansvarlig for ulovlig kopiering. Etter tap mot Telenor i Tingrett og Lagmannsrett i vinter valgte de to organisasjonene ikke å anke videre til Høyesterett.

Ledige stillinger

Flere saker

Dragongirl slipper sitt andre album snart, på tross av forutinntatte reaksjoner en – feminin – kvinne kan møte. Technoens utvikling gir både nye rom og utfordringer, mener hun.

Hun så seg rundt og så hvite, heterofile menn som spilte house

Den nye bølgen med elektronisk musikk treffer bredere. Torsdag starter technofestivalen som også diskuterer musikk i krig og trygge dansegulv.

Live Maria Roggen Foto: Lars Opstad/Oslo Kammermusikkfestival

Bittersøtt om den største smerten

Lite er så lidelsesfullt som musikalske uttrykk for en mors sorg over et dødt barn. Kjetil Bjerkestrands bestillingsverk for Oslo...

Bokassa på Union Scene

Bokassa skal varme opp for Metallica

Trioen fra Trondheim skal være med på den fire måneder lange Europaturneen neste år.