91 nominerte artister i 24 kategorier ble offentliggjort på pressekonferanse i dag.

Karoline Krüger, © Marte Rognerud

Spellemann 2018 går av stabelen lørdag 30. mars på Chateau Neuf i Oslo og vil sendes på NRK 1, melder Spellemann i en pressemelding.

Under prisutdelingen 30. mars skal Årets Spellemann og Årets Hederspris deles ut, i tillegg til de 24 kategoriene som i dag ble annonsert.

Nytt av året er at det som tidligere har vært Årets Nykommer & Gramostipend er endret til Årets Gjennombrudd & Gramostipend. Grunnen til det er at prisen også skal kunne hedre artister som ikke nødvendigvis bare er nye i bransjen, men også artister med mer enn én utgivelse som har opplevd et nasjonalt eller internasjonal gjennombrudd i året som har gått.

Her er alle nominerte til Spellemann 2018:

BARNEMUSIKK
Karoline Krüger og Fru Nitters Rytmeorkester
«Labyrinter!»

Naboen Min
«Rockesock»

Tonje Unstad
«Musling med melk»

Mandarinsaft
«På vei te en venn»

BLUES

Ulf Myrvold
«Old Memories»

Geir Bertheussen Blues Express
«Southside»

J.T.Lauritsen & The Buckshot Hunters
«Blue Eyed Soul Volume 1»

Jørgen Sandvik
«Permanent Vacation»

COUNTRY

Hege Øversveen
«Goodbye Yellow Roses»

Country Heroes
«Honky Tonk Tears»

Malin Pettersen
«References Pt. 1»

The Northern Belle
«Blinding Blue Neon»

ELEKTRONIKA

Fakethias
«Attune»

Sex Judas feat. Ricky
«Go Down Judas»

Bjørn Torske
«Byen»

Smerz
«Have Fun»

FOLKEMUSIKK/TRADISJONSMUSIKK

Aslak Brimi Kvartett
«Vev»

Johanne Flottorp
«Johanne Flottorp»

Sudan Dudan
«Heimen der ute»

Marja Mortensson
«Mojhtestasse – Cultural Heirlooms»

INDIE/ALTERNATIV

Okay Kaya
«Both»

Thea Hjelmeland
«Kulla»

Boy Pablo
«Soy Pablo»

Fay Wildhagen
«Borders»

JAZZ

Gurls
«Run boy, run»

Moskus
«Mirakler»

Atomic
«Pet Variations»

Hanna Paulsberg Concept + Magnus Broo
«Daughter Of The Sun»

KLASSISK

Frida Fredrikke Waaler Wærvågen & Ingrid Andsnes
«Metamorfose»

Tora Augestad & Oslo Philharmonic Orchestra
«Portraying Passion»

Christian Ihle Hadland
«Christian Ihle Hadland plays Domencio Scarlatti»

Stavanger Symfoniorkester
«Symphonic Dances»

METAL

Aura Noir
«Aura Noire»

Obliteration
«Cenotaph Obscure»

Beaten To Death
«Agronomicon»

Sylvaine
«Atoms Aligned, Coming Undone»

POPARTIST

Sigrid
«Raw EP»

Sondre Justad
«Ingenting i paradis»

Amanda Delara
«Running Deep + Soldiers»

Emilie Nicolas
«Tranquille Emile»

POPGRUPPE

Band of Gold
«Where’s The Magic»

Razika
«Sånn kjennes verden ut»

Lemaitre
«Lemaitre 2018»

Seeb
«Nice To Meet You»

ROCK

Oslo Ess
«Frie radikaler»

The Good The Bad And The Zugly
«Misanthropical House»

Årabrot
«Who Do You Love»

Turbonegro
«Rock’n’roll Machine»

SAMTID

Kjell Tore Innervik
«UTOPIAS — Radical Interpretations of Iconic Musical Works for Percussion»

Telemark kammerorkester, dirigent Lars-Erik ter Jung
«Chasing Strings»

Oslo Philharmonic Orchestra
«Ørjan Matre: Konsert for orkester»

Cikada strykekvartett / Knut Olaf Sunde
«Vertigo Room»

URBAN

MARS
«MARS»

EMIR
«Mer av deg»

Lil Halima
«Lil Halima 2018»

Unge Beirut
«Hevnen er søt, men jeg tilgir deg»

VISER

Ingeborg Oktober
«Skjømmingsboka»

Ellen Sofie Hovland
«Og solen renner over»

Erik Lukashaugen
«Vi eier skogene»

Masåva
«Masåva»

ÅPEN KLASSE
Anja Garbarek
«The Road Is Just A Surface»

Geir Sundstøl
«Brødløs»

Harpreet Bansal
«Samaya»

Amgala Temple
«Invisible Airships»

TONOS KOMPONISTPRIS

Anja Garbarek
«The Road Is Just A Surface»

Geir Holmsen
«Et stille sted»

Ørjan Matre
«Konsert for orkester»

Arve Henriksen/Eivind Aarset/Jan Bang/Jez riley French
«The Height Of The Reeds»

ÅRETS LÅTSKRIVER

Stig Joar Haugen
«Midt Imellom Magisk Og Manisk»

Dagny Norvoll Sandvik
«Dagny Låtskriver 2018»

Ina Wroldsen
«Hex»

Thea Hjelmeland
«Kulla»

ÅRETS MUSIKKVIDEO

Aurora / regi: Kinga Burza
«Queendom»

Hkeem / regi: Thor Brenne
«Ghettoparasitt»

Sigrid / regi: AB/CD/CD
«Sucker Punch»

Sondre Justad / regi: Trond Kvig Andreassen
«Ikke som de andre»

ÅRETS PRODUSENT

Aksel Carlson
For blant annet Mars, Emilie Nicolas, Arif & Unge Ferarri

Fay Wildhagen
«Borders»

Kai Gundelach
«Baltus»

Kåre Christoffer Vestrheim
For blant annet Anja Garbarek, Emilie Nicolas, Håkon Kornstad, Batagraf

ÅRETS TEKSTFORFATTER

Eduardo Andersen
«La oss ta en idealist»

Lars Saabye Christensen
«Et stille sted»

Ina Wroldsen
«Hex»

Odd Nordstoga
«Kløyvd»

ÅRETS ALBUM

Emilie Nicolas
«Tranquille Emilie»

Rotlaus
«På vei»

Sondre Justad
«Ingenting i paradis»

Unge Ferrari
«Midt Imellom Magisk Og Manisk»

ÅRETS GJENNOMBRUDD & GRAMOSTIPEND PÅ KR 250 000

Boy Pablo

Lise Davidsen

Kamelen

Rotlaus

Ruben

ÅRETS LÅT

Alan Walker feat. Tomine Harket, AU/RA
«Darkside»

Astrid S
«Emotion»

Ina Wroldsen
«Strongest»

K-391 feat. Alan Walker, Julie Bergan, Seungri
«Ignite»

Kygo, Miguel
«Remind Me To Forget»

Mads Hansen
«Sommerkroppen»

Ruben
«Walls»

Seeb, Dagny
«Drink About»

Sigrid
«Strangers»

Sondre Justad
«Ikke som de andre»

Publisert:

Del: