Hopp til innhald
De Ubrukelige mottar Rævspark prisen 2019 på Josefine Visescene i Oslo onsdag kveld

(Foto: Norsk Viseforum)

«Rævspark»-pris til De Ubrukelige

– De Ubrukelige forener nordnorsk visekunst med fransk temperament som et uekte barn av Jacques Brel og Kari Bremnes.

Blant de fire finalistene som opptrådte på Josefine Visecene i Oslo i går kveld var det duoen De Ubrukelige som til slutt stakk av med prispengene, melder Norsk viseforum.

– De Ubrukelige forener nordnorsk visekunst med fransk temperament som et uekte barn av Jacques Brel og Kari Bremnes. Dette fremfører de med en fandenivoldsk energi og glimt i øyet som gjør de helt uimotståelige, sier Audun Reithaug, daglig leder i Norsk Viseforum.

Prisen «Rævspark» gir en uetablert viseartist eller -gruppe et karrieremessig skyv med penger og støtte fra Norsk Viseforum.

Som vinnere av Rævspark 2019 får de også en turné produsert av Norsk Viseforum på landets viseklubber i 2020.

– Dette er en visegruppe vi har store forventninger til. De har vært aktive noen år og bygd seg opp et navn i visemiljøet, men de har enda ikke sluppet en plate. Nå blir det både turné og plate, som vi gleder oss veldig til å høre, sier Reithaug på vegne av juryen.

De fire jury-utvalgte finalistene som konkurrerte om prisen i går kveld, var Camilla Susann Haug, Ohnesorg, Thorleif Bratval music og De Ubrukelige.

De Ubrukelige er en Oslo-basert gruppe som har vært aktive siden 2016. Gruppa, eller duoen, består av Christine Henriksen (32) fra Finnsnes på vokal og fiolin, og Halvar Høiberg (32) fra Notodden på gitar og stomp.

Ledige stillinger

Relaterte saker

Ann Iren Hansen, vinner av Rævspark stipendet

Norsk Viseforum med nytt Rævspark

Frist for å søke Rævspark-stipendet 11. mars.

Ann Iren Hansen

Rævspark til Ann-Iren Hansen

Stipendet fra Norsk Viseforum ble delt ut på Josefine Vertshus i Oslo onsdag kveld.

Fjorårets Rævspark vinner Maria Toresen Foto: Lars Aalgard

Norsk Viseforum utlyser nytt Rævspark-stipend

Stipendet på 30 000 kroner gis til en vise-artist som allerede har kommet et lite steg på vei.

Flere saker

Første oppføring i Amerika (1916), Leopold Stokowski, Philadelphia Orchestra, og koret 1068 musikere)

Musikk med løs jakke

Serien «Kår en klassiker» bekrefter – mot sin vilje? – at kunstmusikk og musikkfortolkning er uten betydning i norsk offentlighet,...

Fra venstre: Konsernsjef i Equinor, Eldar Sætre, prisvinner Sandra Lied Haga og kommunikasjonsdirektør i Equinor, Reidar Gjærum

Millionstipend til Sandra Lied Haga

– En av våre fremste cellister, sier den verdenskjente pianisten Leif Ove Andsnes om prisvinneren.

Gangar

Gangar: – Konsertene er styrken vår

Live-film med hardingfele og metal-riff.