Den 6. november i år avholdes Kultur og Næringsdagen 2008 ved Handelshøyskolen BI i Oslo.
Arrangementet er i regi av linjeforeningen til bachelorstudiet Kultur og Ledelse. I år settes søkelyset på nettverksorganisering i kulturbransjen.
Både kulturlivets personlige og profesjonelle nettverk har vært tema i media de siste årene. Quart-festivalens undergang, og parallelt med dette; Hovefestivalens suksess, kan sees som en konsekvens av at en festivalledelse med et stort personlig nettverk forflyttet seg. Og at festivalens merkestyrke ikke tilfalt arrangementet som helhet, men menneskene bak den. Dermed kan man spørre seg; knyttes nettverk tettere opp mot personer enn organisasjoner i kulturlivet?
Kultur og Næringsdagen 2008 er en synliggjøring av bachelorstudiet Kultur og Ledelse, og studentenes egen dag. Studiet oppfattes som et fargerikt, eksotisk supplement til BIs andre studieretninger, og studentene her identifiserer seg nødig med de stigmatiserte BI-studentene ”Preben og Camilla”. Studiet er til for kulturinteresserte personer som ikke nødvendigvis ønsker å drive med utøvende kunst selv, men som likevel vil jobbe med kultur på heltid.
Kultur og Næringsdagen består av seminarer på dagtid, og underholdning samme kveld. Seminarene har et tematisk faglig fokus, og er ment å bidra til kunnskapsdeling mellom de valgte foredragsholdere og studenter, eller andre interesserte. Av foredragsholdere kan nevnes Asbjørn Slettemark, programleder i Pyro på nrkP3 og redaktør for Farojournalen, og Eivind Slettemeås, medeier i kunstbokhandelen Torpedo i Hausmannsgate.
I år er kveldsarrangementet omdøpt til «Kveld 08». Line-upen inkluderer blant annet artister som Silver og Fitts for Fight.
Programmet som helhet finnes nærmere beskrevet på kndagen.no.
Dette i følge en pressemelding.

Ny mentorordning for unge orkestermusikere fra nord
Musikkstudenter fra Nord-Norge kan nå søke opptak til mentorprogrammet Arktisk Mentor Arena. Programmet skal gi unge orkestermusikere erfaring, veiledning og et springbrett til profesjonell karriere.

Den største norske artisten i Spotifys historie
Sammenlagt seier til Kyrre.

Blodtur til København
I midten av januar dro ein full buss frå Oslo og omland til København med Tuvas Blodklubb. Sjå korleis det gjekk med "den norske invasion” på dansk folkemusikkfestival.

Slik ble jeg en diva
KRONIKK: – Jeg må slutte å late som om forståelsen av sangerens rolle i jazzmusikken ikke henger sammen med likestilling og en kjønnsdefinert og forutinntatt forståelse av hva sangere befatter seg med.

Ballade video: Trygghet og kontroll
På utstilling med Himmelleite, Luna Mare, Andie Loui, Maizu & Richard, Kristine Blir Rapper, Kamelen, Rule Of Two og Clawfinger.




















































