Firkløveret bak Racing Junior er John Birger Wormdahl, Robert Jønnum, Claes Olsen og Rolv Mangseth. De ønsker primært å jobbe med å skaffe norsk undergrunnsmusikk mer anerkjennelse, både her hjemme og i utlandet. Profilen til selskapet har vært plantet i den norske alternativrocken, noe som ikke er så underlig med tanke på at flere av bakmennene har forankring i miljøene rundt bl.a. indie-selskapet Dbut og det høyt profilerte spillestedet So What.
Stemmer fra undergrunnen
I september/oktober gir det vesle selskapet ut hele fire album. Først ut er den tolvspors CDen ”The Driver Is Dead” med det kritikerroste Bergensbandet Aï Phoenix, som også slapp vinyl-titommeren ”Happy To Get Her” 14. august. Denne sistnevnte utgivelsen ble distribuert av Tuba!, mens albumutgivelsene til Racing Junior distribueres av store Universal Music. ”The Driver Is Dead” kom ut 28. august, og har lenge vært imøtesett av tilhengere av stemningsfull, alternativ popmusikk. Og den 11. september slipper Racing Junior også albumet «Zincanode” med technoprosjektet Sketch, som fra før av bl.a. har gitt ut «Reasons To Sway» fra 1994 og ellers deltatt på en rekke samleplater.
En norsk profil
Racing Junior har så langt en uttalt politikk med kun å gi ut norske artister. – Vi går ikke utenfor landegrensene, hvis vi ikke finner noe helt sensasjonelt, fortalte selskapet til nettstedet online.no denne sommeren. – Det er viktigere for oss å åpne dører for distribusjon av norsk musikk i utlandet. Andre oktober markerer de dette standpunktet med å slippe hele to album fra det spennende, hjemlige musikkmiljøet. Det lavmælte Bergensprosjektet St. Thomas kommer med sin ”Mysterious Walks”, mens det monotont eksperimentelle instrumentalbandet Salvatore slipper sitt ”Clingfilm” samme dag. Dette albumet er for øvrig spilt i Marakesh i Marokko denne sommeren. Racing Junior er ellers også interessert i å motta materiale fra usignerte artister. Du kan titte nærmere på nettsidene deres her.

Ballade video: Signaler fra det ytre rom
Ekstra stor utgave med Anne Sandøy, Misty Coast, Oakland Rain. Luke Elliot, Lonely Crowd, Geir Sundstøl, Thea Wang, Tomora, Marqide, Ea Othilde, Les Faux Coupes og Vreid.

Warner, Sony og Universal har inngått KI-avtaler: Hva betyr det for norske musikere?
INNLEGG: Skal det etableres et rettferdig og bærekraftig system må det skje gjennom tydelige europeiske rammer. Kollektiv forvaltning sikrer samtykke og rimelig vederlag for alle musikkskapere, ikke bare de med store amerikanske forlagsavtaler, skriver Willy Martinsen i Tono.

Idyllen slår sprekker
Bitter strid mellom eierne av Idyllfestivalen i Fredrikstad, som møtes i Oslo tingrett denne uken.

Dette sier kunnskapsdepartementet om musikk hos lærere
Regjeringsutvalget vil ha musikk tilbake i lærernes obligatoriske utdanning.

– Musikk i skolefagene er en underutnytta ressurs
Regjeringsutvalget vil ha musikk tilbake i lærernes obligatoriske utdanning.

Med Tuvaband ned under vannskorpa
2025 ble det store drømmepopåret. Bli med ut å svømme, i Tuvas klang!























































