Lorenza Borrani med Det Norske Kammerorkester (Foto: Bård Gundersen)

Lorenza Borrani årets kunstneriske gjesteleder for Det Norske Kammerorkester

Den etterspurte fiolinisten skal lede en rekke konserter med orkesteret gjennom året, og starter med Mendelssohn, Bach og Penderecki denne uka.

NyhetKunstmusikk

Den italienske orkesterlederen, kammermusikeren og solisten Lorenza Borrani er inspirerende og karismatisk, og en etterspurt og anerkjent leder som vi gleder oss til å presentere som vår kunstneriske gjesteleder i 2020, skriver Det Norske Kammerorkester i en pressemelding. Etter fruktbare samarbeid med Kammerorkesteret i to ulike produksjoner de siste årene, kommer Borrani tilbake til Oslo for å lede en rekke konserter gjennom hele året.

Lorenza Borrani starter året som kunstnerisk leder under konserten i Universitetets Aula i Oslo tirsdag 11. februar kl. 19.00, der hun inviterer til et virtuost program der orkestermusikerne får vise seg frem i noen av Mendelssohns tidligste og seneste verker, melder Det Norske Kammerorkester.

Onsdag 12. februar vil Borrani og venner samarbeide med musikerne i Det Norske Kammerorkester i møte med ungt publikum på Klubb Klassisk på Sentralen i Oslo. På programmet står musikk av Bach og Krzysztof Penderecki. Se mer informasjon lenger ned i saken.

Borrani er leder av Chamber Orchestra of Europe og av Spira Mirabilis, et orkesterkollektiv som hun selv grunnla sammen med likesinnede musikere. – En kunstnerisk leder er en som kommer med en klar idé om tolkningen av et program. Min definisjon på en leder er en som kommer med en tydelig ramme, med en presis tanke på hva som skal være inne i denne rammen, men likevel åpen for innspill fra musikerne, har Lorenza Borrani sagt om kunstnerisk ledelse.

Program tirsdag 11. februar kl. 19.00, Universitetets aula
Johann Sebastian Bach:
Trippelkonsert i a-moll for cembalo, fløyte og fiolin, BWV 1044

Felix Mendelssohn:
Strykekvintett nr. 2

Felix Mendelssohn:
Symfoni for strykere nr. 10 i h-moll

Johann Sebastian Bach:
Brandenburgkonsert nr. 5 i D-dur, BWV 1050

Solister:
Lorenza Borrani, leder / fiolin
Clara Andrada, fløyte Elina Albach, cembalo Camilla Kjøll, fiolin Ida Bryhn, bratsj
Hanne Skjelbred, bratsj
Audun Sandvik, cello

Program onsdag 12. februar kl. 19.30, Klubb Klassisk, Sentralen
Johann Sebastian Bach:
Trippelkonsert i a-moll for cembalo, fløyte og fiolin, BWV 1044

Krzysztof Penderecki:
La Folia

Krzysztof Penderecki:
Duo Concertante

Johann Sebastian Bach:
Brandenburgkonsert nr. 5 i D-dur, BWV 1050

Solister:
Lorenza Borrani, leder / fiolin
Clara Andrada, fløyte Elina Albach, cembalo Camilla Kjøll, fiolin Marius Flatby, bass

Se her for mer info og Det Norske Kammerorkesters program.

For å kommentere og diskutere artikkelen må du være logget inn på Facebook. Dersom du har en mening du ikke får postet her kan du alltid sende oss en e-post.

Flere saker
Blodtur til København

Blodtur til København

I midten av januar dro ein full buss frå Oslo og omland til København med Tuvas Blodklubb. Sjå korleis det gjekk med "den norske invasion” på dansk folkemusikkfestival.

Slik ble jeg en diva

Slik ble jeg en diva

KRONIKK: – Jeg må slutte å late som om forståelsen av sangerens rolle i jazzmusikken ikke henger sammen med likestilling og en kjønnsdefinert og forutinntatt forståelse av hva sangere befatter seg med.

Ballade video: Trygghet og kontroll

Ballade video: Trygghet og kontroll

På utstilling med Himmelleite, Luna Mare, Andie Loui, Maizu & Richard, Kristine Blir Rapper, Kamelen, Rule Of Two og Clawfinger.

Mari Boine hedret

Mari Boine hedret

Artist og låtskriver Boine fikk ærespris for langt og betydningsfullt virke. Og avslører at hun skriver på ei bok.

Adama Janlo lar seg ikke stanse av musikalske grenseposter

Adama Janlo lar seg ikke stanse av musikalske grenseposter

Fra Sagene til Mississippi-deltaet, via Senegal og Gambia – Adama Janlo er Norges mest oppsiktsvekkende tilskudd til den tradisjonelle bluesen, og hun er ikke redd for å hente inspirasjon utover det forventede.

Ballade på Tidsskriftbonanza: Samtale med Peter Case & Sid Griffin

Ballade på Tidsskriftbonanza: Samtale med Peter Case & Sid Griffin

En sjelden mulighet til å møte to amerikanske legender, når Balladeskribent Arvid Skancke-Knutsen snakker med Peter Case & Sid Griffin på Deichman Grünerløkka torsdag 5. mars.

Se alle saker
Konserttips Oslo
Serier
Video
Radio