Andrew Litton

Litton fornyer med Bergen

Sjefdirigenten blir til 2015.

Kunstmusikk

Andrew Litton, som har vært sjefdirigent og kunstnerisk leder for Bergen Filharmoniske Orkester siden 2003, fornyer samarbeidet til jubileumsåret 2015, melder orkesteret.

— Jeg er svært glad og stolt over at avtalen med Litton nå er i havn. Det har vært av stor betydning å kunne sikre en kunstnerisk kontinuitet som med fornyet kraft kan spisse Bergenfilharmoniens egenart ytterligere i årene fram mot 250-års jubileet. Maestro Litton er vår orkesterbygger. Han vil være den rette til å videreutvikle orkestrets kvalitet og forsterke dets internasjonale posisjon. Gjennom sitt arbeid med orkesteret de siste åtte årene har han dyrket fram en spesielt rik strykerklang, som sammen med en energisk spillestil og stor musikalsk fleksibilitet har blitt orkesterets fremste kjennemerke. Samtidig er han en ypperlig kommunikator som når fram til alle med sin smittende energi og umiddelbare musikkglede, sier administrerende direktør Bernt Bauge i en pressemelding.

Turneer og innspillinger
Siden 2003 har Litton ledet orkesteret på 10 internasjonale turneer med konserter på steder som Carnegie Hall, Royal Albert Hall, Concertgebouw, Musikverein, Wien Konzerthaus, The Sage, München Philharmonie og Tonhalle i Düsseldorf. I mars/april drar orkesteret på turné til Sverige, Tyskland og Østerrike med konserter i blant annet Berlin, Wien og München. I 2012 planlegges det gjenvisitt til Concertgebouw og Spania, mens England besøkes i 2013.

På platemarkedet har samarbeidet manifestert seg gjennom innspillinger på plateselskapene BIS og Hyperion.

For å kommentere og diskutere artikkelen må du være logget inn på Facebook. Dersom du har en mening du ikke får postet her kan du alltid sende oss en e-post.

Flere saker
Notodden Blues Festival i økonomisk krise

Notodden Blues Festival i økonomisk krise

Til tross for et av tidenes beste besøk går festivalen mot et underskudd på opptil fire millioner kroner. Nå jobber styret på spreng for å løse de økonomiske utfordringene.

Kim Stian Gjerdingen Bakke skal jobbe for korene

Kim Stian Gjerdingen Bakke skal jobbe for korene

Bakke blir ny generalsekretær i Norges Korforbund.

Eurovisjon med Israel tross protester

Eurovisjon med Israel tross protester

Det ble ingen avstemning om Israels deltakelse i ESC-konkurransen.

Ida Maria: Polsk orgelkassett banet vei for punkrocken

Ida Maria: Polsk orgelkassett banet vei for punkrocken

Da Ida Maria var åtte år gammel kom foreldrene hennes hjem fra Polen med orgelmusikk i bagasjen. Det ble en skjellsettende opplevelse som for alvor inspirerte henne til å vie livet til musikken.

Ballade video: Bandet med svovelstikkene

Ballade video: Bandet med svovelstikkene

Det nærmer seg jul med Utan Dom., Mari Boine, Hedda Aronssen, King Hüsky, Bastian, Torgny Amdam, Gothminister, Frode Barth, Flexi Aukan og Brynjar Hoff.

Minneord: Kjell Wernøe 1938-2025

Minneord: Kjell Wernøe 1938-2025

Det kjennes godt at Kjell Wernøe fikk glede seg over dokumentarfilmen om sin far før han døde, og det kjennes godt å se alle de vakre hilsnene som har kommet på sosiale media i den siste uken.

Se alle saker
Konserttips Oslo
Serier
Video
Radio