Jam hos Randi Hultin (Foto: Norsk Jazzarkiv/Tore Fredenlund)

Randi Hultins samling donert til Norsk jazzarkiv

Randi Hultins stiftelse donerte i høst hele hennes samling til Norsk jazzarkiv.

Jazz

Randi Hultin regnes som en sentral institusjon i norsk jazzliv, ”kjent for sitt engasjement som journalist og fotograf og spesielt for sin nære kontakt med, og personlige forhold til, en rekke internasjonale jazzstjerner” i følge Norsk Jazzarkiv.

Hultin døde i mars 2000, og gjennom sitt liv bygde hun opp et omfattende og unikt arkiv av korrespondanse med kjente musikere, gjestebøker, festivalbøker, permer med avisutklipp, konsert- og festivalprogrammer fra hele verden, en fotosamling og et lydarkiv med en stor samling spolebånd med opptak fra de private jamsessions og besøkende musikere.

Denne samlingen er donert til Norsk Jazzarkiv, som har pakket ut og skaffet seg en foreløpig oversikt over innholdet. Vi nevner blant mye annet 228 kassettbånd, 172 spolebånd, 105 smalfilmruller, 135 videokassetter, 32 fotoalbum, 17 nummererte gjestebøker/scrapbøker fra selskaper/jamsessions i Gartnerveien, 64 kassetter/ringpermer med brev/korrespondanse, 33 bøker med utklipp fra avis- og ukebladsartikler og noter.

Tore Fredenlunds fotosamling er digitalisert

I forbindelse med Norsk jazzarkivs 25-års jubileum i 2006 mottok de hele negativarkivet til fotograf Tore Fredenlund. Han er kjent for sine mange flotte fotografier av norske og utenlandske jazzmusikere, konserter og begivenheter på 50-tallet.

Digitaliseringen av fotograf Tore Fredenlunds samling av jazzfotografier fra 50-tallet er nå ferdig. Nasjonalbiblioteket, som har utført arbeidet på oppdrag fra Norsk jazzarkiv, leverte i midten av september i alt 4250 fotografier i høyoppløselig lagringsformat og de samme bildene i et mindre påsynsformat.

Bildene, eller et utvalg, vil deretter bli presentert på internett sammen med arkivets øvrige fotografier, som også digitaliseres i disse dager. Digitaliseringen er gjort mulig gjennom en gave til NJA fra Sparebankstiftelsen.

Les mer om dette og mye annet på jazzarkivets splitter nye nettsider.

For å kommentere og diskutere artikkelen må du være logget inn på Facebook. Dersom du har en mening du ikke får postet her kan du alltid sende oss en e-post.

Flere saker
Mari Boine hedret

Mari Boine hedret

Artist og låtskriver Boine fikk ærespris for langt og betydningsfullt virke. Og avslører at hun skriver på ei bok.

Adama Janlo lar seg ikke stanse av musikalske grenseposter

Adama Janlo lar seg ikke stanse av musikalske grenseposter

Fra Sagene til Mississippi-deltaet, via Senegal og Gambia – Adama Janlo er Norges mest oppsiktsvekkende tilskudd til den tradisjonelle bluesen, og hun er ikke redd for å hente inspirasjon utover det forventede.

Ballade på Tidsskriftbonanza: Samtale med Peter Case & Sid Griffin

Ballade på Tidsskriftbonanza: Samtale med Peter Case & Sid Griffin

En sjelden mulighet til å møte to amerikanske legender, når Balladeskribent Arvid Skancke-Knutsen snakker med Peter Case & Sid Griffin på Deichman Grünerløkka torsdag 5. mars.

Å være musikalsk i et etisk perspektiv

Å være musikalsk i et etisk perspektiv

Under festivalen "Ding-dong eller dong-ding?" 4. mars vil pianist Ellen Ugelvik og musikkterapeut Gro Trondalen utfordre publikum til å reflektere over hva det egentlig betyr å være musikalsk, også i et etisk perspektiv.

Norske arrangører om «de fire store» og internasjonal konkurranse

Norske arrangører om «de fire store» og internasjonal konkurranse

Får «de fire store» i livemarkedet for mye makt? NKA-lederen peker på maktskifter som kan skape en ubalanse i resten av feltet.

En ny vår for norsk opera: To × opera off-Bjørvika

En ny vår for norsk opera: To × opera off-Bjørvika

Ballades klassisk-anmelder Ola Nordal opplevde nylig operaene «Heroin Chic» og «Nokon kjem til å komme» på Parkteatret i Oslo. I denne dobbeltanmeldelsen prøver han å fange noe av det som skjer i norsk operaproduksjon.

Se alle saker
Konserttips Oslo
Serier
Video
Radio