TONO og Norsk musikkråd (NMR) har videreført avtalen som regulerer fremføringer av musikk TONO forvalter hos i alt 4370 utøverlag tilhørende 15 av NMRs medlemsorganisasjoner, skriver TONO i en pressemelding. Avtalen gjelder for inntil to år, fra 1. januar 2020 til 31. desember 2021.
Avtalen regulerer retten til fremføring av de musikkverk TONO forvalter samt lagenes betaling til TONO for dette. Avtalen omfatter kun fremføring av musikk på konserter som arrangeres av utøverlagene selv. Den omfatter dermed ikke de konserter hvor de engasjeres av andre arrangører – i slike tilfeller må arrangørene få tillatelse fra TONO på ordinært vis.
– Vi er tilfredse med å ha blitt enige om denne avtalen. Den regulerer et forholdsvis stort volum av konserter, og gir dermed forutsigbarhet for både TONO og utøverlagene. Samtidig gir en rammeavtale som dette store gevinster når det gjelder tid og ressurser brukt på administreringen av fakturerings- og rapporteringsarbeidet, sier forhandlingsdirektør i TONO, Geir Gaarder.
Avtalen letter rapporteringsarbeidet for Norsk musikkråds medlemsorganisasjoner, forteller Bjarne Dæhlie, generalsekretær i Norsk musikkråd:
– Rammeavtalen med TONO bidrar til at utøverlag som kor, korps og orkestre kan spille så mange konserter de makter innenfor begrensningene i avtalen, og slipper dermed å søke tillatelse i hvert enkelt tilfelle. Det er viktig at lagene fyller ut musikkrapporter etter hver konsert, for å bidra til at vederlaget som er betalt når frem til riktig opphaver.
Disse organisasjonene er omfattet av den nye avtalen:
Dissimilis Norge, FolkOrg, Korpsnett Norge, Norges Kirkesangforbund, Norges Korforbund, Norges Musikkorps Forbund, Norsk Jazzforum, Norsk Munnspillforum, Norges Sangerforbund, Norges Sangerforum, Norsk Viseforum, Norske Symfoniorkestres Landsforbund, Pascal Norge, Ung i Kor og Ung Kirkesang.
På nettsidene til Norsk musikkråd finner du mer informasjon om avtalen.

Ny mentorordning for unge orkestermusikere fra nord
Musikkstudenter fra Nord-Norge kan nå søke opptak til mentorprogrammet Arktisk Mentor Arena. Programmet skal gi unge orkestermusikere erfaring, veiledning og et springbrett til profesjonell karriere.

Den største norske artisten i Spotifys historie
Sammenlagt seier til Kyrre.

Blodtur til København
I midten av januar dro ein full buss frå Oslo og omland til København med Tuvas Blodklubb. Sjå korleis det gjekk med "den norske invasion” på dansk folkemusikkfestival.

Slik ble jeg en diva
KRONIKK: – Jeg må slutte å late som om forståelsen av sangerens rolle i jazzmusikken ikke henger sammen med likestilling og en kjønnsdefinert og forutinntatt forståelse av hva sangere befatter seg med.

Ballade video: Trygghet og kontroll
På utstilling med Himmelleite, Luna Mare, Andie Loui, Maizu & Richard, Kristine Blir Rapper, Kamelen, Rule Of Two og Clawfinger.
















































