Stemmeklang Parallax promobilete (5)

– Fristende å gå videre

TONO og de andre organisasjonene som gikk til sak mot Telenor for å stenge tilgangen til The Pirate Bay, bestemmer seg i neste uke for om dommen vil bli anket.

Bransjen

Av Carl Kristian Johansen
Fredag kom dommen i Asker og Bærum tingrett. IFPI, TONO, GramArt og de andre organisasjonene som stevnet Telenor for retten, fikk ikke medhold i at kravet om at telekommunikasjonsselskapet må stenge sine abonnenters adgang til den svenske fildelingstjenesten The Pirate Bay.
Cato Strøm er direktør i TONO, som forvalter rettighetene til norske opphavspersoner. Han sier til Ballade at TONO kommer til å ta stilling til om dommen i tingretten skal ankes oppover i systemet i begynnelsen av neste uke. Telenor varslet at de ville anke dersom dommen gikk i deres disfavør.
Strøm og TONO er tilfreds med at dommeren sier at saken er vanskelig og at rettsgrunnlaget på området er for dårlig i Norge.
— Det bekymrer oss voldsomt. Det stiller spørsmål ved om regjeringen har implementert opphavsrettsdirektivet korrekt i 2005, mener Strøm.
Strøm mener at tingretten nesten spiller ballen over til lovgiver, som er Stortinget, og at den langt på vei sier at det må gjøres noe på lovgiversiden grunnet rettighetshavernes behov for et klart regelverk.
En revisjon av Åndsverkloven er lovet av kulturministeren i over ett år, og Strøm vet at dette arbeidet pågår i Kulturdepartementet.
Han mener det vil være naturlig om departementet med denne dommen i hånden, ser gjennom om det de har gjort tidligere er korrekt.
I følge Strom har TONO fått tilbakemeldinger som hevder at dommen er feil. Professor Olav Torvund ved Universitetet i Oslo skriver i sin blogg at han ikke er enig i rettens resultat, og at det burde vært avsagt kjennelse for å stenge tilgangen til The Pirate Bay.
— Det er selvfølgeig fristende å gå videre for å vite med sikkerhet hva norsk rett på området er i dag. Inntil videre må vi legge tingrettens dom til grunn og si at vi langt på vei er rettsløse, sier Strøm.
Last ned rettens kjennelse.

For å kommentere og diskutere artikkelen må du være logget inn på Facebook. Dersom du har en mening du ikke får postet her kan du alltid sende oss en e-post.

Flere saker
Harald Lassen på hytteturné i Agder: Treblås på tur

Harald Lassen på hytteturné i Agder: Treblås på tur

Saksofonist Lassen gjør minikonserter på hytter i Agder. – Her ligger det tjuefem mini-kulturhus ute i naturen, klare til bruk. Laget som gode treffpunkt for mennesker, sier han.

Med omsorg for lydene

Med omsorg for lydene

I denne månedens Ballade klassisk presenterer Ola Nordal seks aktuelle utgivelser innen «lydbasert musikk», som alle viser omsorg og omtanke for lydene.

Motvindfestivalen 2025: Ein slik hippiefestival, ell?

Motvindfestivalen 2025: Ein slik hippiefestival, ell?

– Fred er mogleg, og det bør eigentleg ikkje vere så mykje å be om heller, sa arrangør Haakon Stiff Aamlid under årets Motvindfestival. Middelalderskogen i Rollag blei fylt med oppbyggjeleg musikk i mørke tider.

Har komponert musikken til det største norske spillet noensinne

Har komponert musikken til det største norske spillet noensinne

Med Dune: Awakening representerer komponist Knut Avenstroup Haugen en ny æra for spillmusikk laget i Norge.

«En innflytelsesrik stemme blant vår tids komponister»

«En innflytelsesrik stemme blant vår tids komponister»

Kristine Tjøgersen er den første norske komponisten som har mottatt Ernst von Siemens-stiftelsens komponistpris. «Et stort og viktig gjennombrudd», sier komponist og direktør for Festspillene i Bergen, Lars Petter Hagen.

REPORTASJE: Festivalsommer med bismak

REPORTASJE: Festivalsommer med bismak

Musikkens politiske kraft og protestens plass i kulturen har fått ny aktualitet.

Se alle saker
Konserttips Oslo

Serier
Video
Radio