Hopp til innhald
Kjartan Lauritzen med filmmusikksuksess.

(Foto: Nordisk filmdistribusjon)

Kongen av Balestrand er nå kongen av Badeland

Julefilm har suksess med julilåt: «Badebussen» er den norskspråklige låta på Spotifys mest avspilte.

Har noen i familien sunget med på «ikkje lov å bade med tissen ute …» i sommer? Popartist Kjartan Lauritzen og DJ MøMø sin partylåt «Badebussen» er fra lydsporet til den kommende kinofilmen «Bukkene Bruse på Badeland», som har premiere 1. juledag. Boka som er filmatisert omhandler blant annet den oppdaterte versjonen av opplevelsene til tre bukker – med samme navn som de tre i folkeeventyret.

20. juli klatret sangen opp på førsteplass på Spotifys Top 50-liste – og ligger der fortsatt i skrivende stund, over norske Marsteins nummer-to-låt. Den populære sangen er snart avspilt 1,8 millioner ganger på Spotify. Den har 800 000 avspillinger på tiktok – der publikum også legger ut egne versjoner av musikkvideoen. Lauritzen – som også heter Per Áki Sigurdsson Kvikne – har vært profilert som «kongen av Balestrand».

Alle filmprodusenters drøm
Produsent Stian Tveiten og Qvisten Animation AS står bak den kommende kinofilmen som er basert på Bjørn F. Rørvik og Gry Moursunds bildebokserie om de tre Bukkene Bruse:
– Det er enda en god stund til første juledag, når filmen har premiere på kino, men i og med at dette var en åpenbar kandidat til Årets Sommerlåt, så måtte vi bare slippe låta og teaseren før sommeren. Det er alle filmprodusenters drøm at soundtracket til filmen når førsteplassen.

Ledige stillinger

Relaterte saker

Sopran Lise Davidsen fikk Årets internasjonale suksess prisen 2019 av Music Norway og Spellemann. Hun ga stipendpengene på 100 000 kroner til Sandefjord vgs, der det hele begynte

Spellemann 2021: Lyden av bøgda og utsatte plater

Aldri før har så mange meldt seg på den ene, store norske musikkprisen vi har i Norge. Og hva så?

Flere saker

Kulturrom – ekstra spillemidler des 2022 – Cafeteatret Nordic Black Theatre – Nordic Black Xpress

Kulturrom styrkes med fire millioner kroner til kulturlokaler

Da Norsk Tipping delte ut restmidler fra overskudd til kulturformål gikk fire millioner til tilskuddsordningen Kulturrom. – Barn og unge...

Illustrasjon: Berlioz / Wikimedia Commons

Armer og bein av forskjellige lengder

Ideen om å instruere NRK til å starte kor kan bli en interessant prøve på hva regjeringen egentlig mener med...

Tycho Brahe Foto: Thor Brødreskift

Gammel spekulasjon

Ursus produksjoner leverer lavmælt, intens samtidsopera i Bergen. Grundigheten imponerer, men det siste nivået mangler, skriver Emil Bernhardt.