Hopp til innhald

Equinor-stipend til Caroline Wettergreen

Sopranen fra Fana i Bergen vant tirsdag kveld talentstipend i klassisk musikk på én million kroner

Sopranen Caroline Wettergreen (32) fra Fana i Bergen vant tirsdag kveld Equinors talentstipend i klassisk musikk på én million kroner. 32-åringen hylles av den verdenskjente pianisten Leif Ove Andsnes som mener hun har topptoner i verdensklasse.

– Blant fremadstormende unge norske sangere befinner Caroline seg midt i et internasjonalt gjennombrudd. Hun arbeider bevisst og briljerer i noen av de mest krevende operarollene som finnes. Hun har solid teknikk, en gnistrende utstråling og topptoner i verdensklasse, sier Leif Ove Andsnes, ambassadør for Equinor Morgendagens Helter og årets juryleder i en pressemelding.

Equinors talentstipend i klassisk musikk er en del av talentprogrammet Morgendagens Helter der selskapet støtter talenter innen idrett, kultur og utdanning. Stipendet skal være en døråpner for unge norske musikere som ønsker en internasjonal karriere.

Les også: Disse fire kan vinne Equinors talentstipend

Norges nye operastjerne
Wettergreen bestemte seg allerede som tiåring at hun skulle bli operasanger og har fulgt målet siden. Med åtte års utdanning innen sang og musikk i verktøykassen omtales 32-åringen i dag som Norges neste store operastjerne.

– Caroline har, ifølge juryen, en enestestående dedikasjon for å utvikle sitt talent. Hun trer nå inn i rekken av fremragende talenter som har blitt tildelt stipendet tidligere. Det blir spennende å se hvordan hun kaprer posisjonen som Norges nye operastjerne i årene fremover, sier Reidar Gjærum, kommunikasjonsdirektør i Equinor i meldingen.

Stipendvinneren har de siste årene sunget i flere prominente operahus i inn- og utland.

Strålende kritikk
Wettergreen har tilbrakt de tre siste månedene i Storbritannia hvor hun turnérer med forestillingen «Cendrillion» av Massenets. Forestillingen har høstet strålende kritikk og anerkjente medier som The Times og The Guardian trakk spesielt frem Wettergreen sin opptreden i sine anmeldelser.

32-åringen ble tildelt talentstipendet under Equinors årlige høstkonferanse på Det Norske Teatret.

Årets jury bestod av Leif Ove Andsnes, Peter Szilvay, Mari Eriksmoen, Christian Ihle Hadland og Lars Anders Tomter.

Ledige stillinger

Ledige stillinger

Relaterte saker

Amalie Stalheim Foto: Christopher Hästbacka

Disse fire kan vinne Equinors talentstipend

To cellister, én sopran og én pianist er nominert til millionstipendet,som er et av Norges største innen klassisk musikk.

Bror Magnus Tødenes Foto: Ole Jørgen Bratland/Statoil

Statoilstipendet til Bror Magnus Tødenes

Tenoren fra Sunnmøre vant tirsdag kveld Statoils talentstipend i klassisk musikk på én million kroner.

Juryleder Leif Ove Andsnes og stipendvinner Sonoko Miriam Welde

Statoilstipend til Sonoko Miriam Welde

Statoils talentstipend innen klassisk musikk til fiolinisten fra Bergen.

Lise Davidsen i semifinalen til millionstipend fra daværende Statoil Foto: Marius Nyheim Kristoffersen

Lise Davidsen årets vinner av Statoil-stipendet i klassisk musikk

Sopranen fra Stokke mottok mandag millionstipendet.

De nominerte til Equinors millionstipend: Johan Dalene, August Schieldrop og Sandra Lied Haga

Tre unge talenter nominert til Equinors musikkstipend

Millionstipend i klassisk musikk deles ut i november.

Fra venstre: Konsernsjef i Equinor, Eldar Sætre, prisvinner Sandra Lied Haga og kommunikasjonsdirektør i Equinor, Reidar Gjærum

Millionstipend til Sandra Lied Haga

– En av våre fremste cellister, sier den verdenskjente pianisten Leif Ove Andsnes om prisvinneren.

Flere saker

Siiri ylijoki foto Sofia Kyllönen,

Masterportrett: Med småkryp i flygelet

Siiri Ylijoki har tatt med seg naturen inn i masterprosjektet sitt. Musikken ho har valt handlar om insekt og fuglar.

Det Norske Solistkor

Haydn for første gang på nynorsk

For første gang i historien framføres Haydns storverk Årstidene på nynorsk.

Finity

Når alt kan kombineres

Finity våger seg helt ut på stupebrettet i sine forsøk på å spille Donna Haraways tanker om mangfold. Det blir...