Hopp til innhald
Lars Daniel Krutzkoff Jacobsen (selvportrett)

Øyakinoprogrammet er klart

Øyafestivalen gir ikke publikum bare musikk, men også film. På Klubbdagen, tirsdag 7. august, kan publikum få med seg filmer og musikk i skjønn forening på Eldorado kino.

Tradisjonen tro vises musikkdokumentarer, norske førpremierer og annen film som festivalen tror passer festivalpublikumet.

Søndagen etter festivalen arrangeres dagen-derpå-kino, også det på Eldorado kino, hvor man kan slappe av med den forfriskende kombinasjonen burger, brus og førpremiere av 5 Løgner.

Årets filmer under Øyakino er:

Joe Strummer: The Future is Unwritten
Regi: Julien Tempel (uk, 2007)
Med: The Clash, Bono, Bobby Gillespie, Martin Scorsese, Dave Grohl, Jim Jarmusch, Bob Geldof, John Lydon, Don Letts, Damien Hirst og Johnny Depp

The Future is Unwritten gir deg historien til Joe Strummer, frontfiguren i et av punkens viktigste band, The Clash. Filmen gir et gripende og informativt innblikk av det nylig avdøde ikonet, både gjennom arkivopptak og gjennom samtaler med mange hans venner og samarbeidspartnere, samt et utvalg av andre storheter innen musikk, kust og kultur. Filmen er regissert av Julien Temple som står bak en rekke kritikerroste dokumentarer, blant annet Glastonbury og The Great Rock ‘n’ Roll Swindle, og som selv var en venn av Strummer.

This is England
Regi: Shane Meadows (uk, 2006)
Med: Thomas Turgoose, Stephen Graham, og Jo Hartley

Året er 1983. England er preget av sosiale forskjeller, arbeidsløshet og fremmedhat. 12 år gamle Shaun Fields har mistet faren sin i Falklandskrigen, og bor nå alene med moren. I det sommerferien starter dumper han borti en gjeng med skinheads. Her finner den unge Shaun nye venner og rollemodeller. Med Doc Martins på føttene og ska på anlegget fordriver dagene med uskyldig moro, men når en eldre rasistisk skinhead dukker opp blir leken til blodig alvor. Filmmusikk av blant annet The Specials, Dexys Midnight Runners, UK Subs og The Upsetters.

5 Løgner
Regi: Lars Daniel Krutzkoff Jacobsen (no, 2007)
Med: Pia Tjelta, Charlotte Frogner og Jon Skolmen

Fem parallellhistorier utspiller seg over ett døgn. Supermarkedklovnen Ulrik drømmer om å bli stand-up komiker. Postordrebruden Erna får vite at hun skal sendes hjem fordi hun er oppbrukt. Minstepensjonisten Ragnar fyller 60 år, og starter feiringen med å heve trygden og kjøpe hore. Dette er noen av historiene i den sorte komedien 5 Løgner som tar for seg fem parallellhistorier som alle utspiller seg i løpet av den samme dagen. Livsløgner og drømmer går hånd i hånd i dette
innblikket i velferdstatens skyggeside.

Inland Empire
Regi: David Lynch (usa) 2006
Med: Laura Dern, Jeremy Irons, Harry Dean Stanton

Ledige stillinger

Den blonde filmstjernen Nikki Grace har fått sin til da største rolle og alt ser lyst ut. Da hun finner ut at hun har bitt forelsket i sin motspiller, skjønner hun at hennes virkelig liv har begynt å ape etter karakteren hun spiller. Det visere seg også at filmen hun er med i er en nyinnspilling av en gammel polsk film som aldri ble ferdiglaget, og som det visstnok skal hvile en forbannelse over. Med Inland Empire leverer David Lynch ett tre timer langt surrealistisk mesterverk, som på sitt sedvanlige vis vil både glede og forundre publikum. Blant andre Beck, Nina Simone og Felix Da Housecat står for musikken.

Blue Velvet
Regi: David Lynch (usa) 1986
Med: Dennis Hopper, Kyle MacLachlan, Isabella Rossellini, Laura Dern

For de av dere som mener at kun en David Lynch-film ikke er nok, setter vi også opp klassikeren Blue Velvet fra 1986 som av mange blir regnet som hans beste film. Jeffery finner et avkuttet øre på et jorde mens han er på besøk i den rolige forstaden hvor han vokste opp. Da han begynner å etterforske saken oppdager han en mørk verden befolket av syke og sadistiske individer. Blue Velvet var også første gangen Lynch samarbeidet komponisten og musikeren Angelo
Badalamenti, som siden har bidratt på så godt som alle hans filmer.

I tillegg til filmene blir det også stumfilmkonsert med Kim Hiorthøy, samt tre konserter inne på Eldorado kino. Her kan du oppleve Girl from Saskatoon, Mark Steiner & the Fallen Birds, og Je Suis Animal som en del av det fyldige programmet til Klubbdagen.

Dette i følge en pressemelding.

Se festivalens hjemmeside for komplett informasjon.

Ledige stillinger

Relaterte saker

Kim Hiorthøy på scenen

Stumfilmkonsert med Kim Hiorthøy

Øyafestivalen inviterer i år til stumfilmkonsert med multikunstner Kim Hiorthøy. Han har selv valgt å sette lyd til den tyske...

Øya2007 logo

Øya samarbeider med MFO

Øyafestivalen har nå inngått en treårig samarbeidsavtale med Musikernes fellesorganisasjon.

Captain and Me

Øya: Programmet til Klubbdagen klart

Øyafestivalens tradisjonsrike åpningsdag, KlubbØya, blir i år arrangert tirsdag 7. august. Det omfattende programmet for Klubbdagen er nå klart.

Salvatore

Øya med komplett utendørsprogram

Øyafestivalen kunne i dag presentere sitt komplette program for utendørsdelen av festivalen. – Øya ønsker å fortsette å fokusere på...

Hovefestivalen (luftfoto)

Nytt fra sommerfestivalene

De store sommerfestivalene for pop og rock er nå snart ferdige med å sette sammen sine menyer for året. Vi...

Øyafestivalen 2001 (Foto: Kat Borgen)

Kun dagsbilletter igjen til Øya

Det er nå kun mulig å kjøpe dagsbilletter til de fire dagene i Middelalderparken under Øyafestivalen, meldes det fra festivalen.

Flere saker

Penger

Foreslår at Kulturdepartementet kompenserer Fond for utøvende kunstnere

Gramos overføringer til fondet ble diskutert denne uken.

Illustrasjonsbilde

4500 lag og foreninger uten Tono-avtale

Uenige om betaling til komponistene: Brøt forhandlingene om prisen for framføringer.

17. mai 1989 – Cathrine Winnes midt i bildet, med saksofon

Tid og kunstnerliv: Korpsbevegelser

Akkurat som i 1989 er det like før det vil kry av uniformer, marsjhefter og bandolærer. Korpsbevegelser er å gjenta...