Oslo filharmoniske orkester, foto: Stian Andersen

Oslo-Filharmonien til BBC Proms

Leif Ove Andsnes blir med som solist når orkesteret skal holde konsert i Royal Albert Hall i August.

NyhetKunstmusikk

BBC Proms la torsdag frem programmet for årets festival. Her kommer det frem at Oslo-Filharmonien skal holde konsert i Royal Albert Hall 29. august. Sjefdirigent Vasily Petrenko skal dirigere konserten, mens Leif Ove Andsnes blir solist i Rachmaninoffs klaverkonsert nr. 4. Orkesteret skal i tillegg spille fra Ildfuglen av Igor Stravinskij og Dmitri Sjostakovitsj’ symfoni nr. 12.

Det er fantastisk at vi skal tilbake til The Proms, sier Vasily Petrenko til Ofo.no, der han fortsetter:

− Forrige besøk var helt i begynnelsen av min tid som sjefdirigent. Jeg synes vi gjort store fremskritt siden da og ser frem til å møte Proms-publikummet igjen. Det har vært spennende å sette seg inn i arbeidsmåten og tankesettet til musikerne i Norge. Vårt gjensyn med the Proms er en svært viktig begivenhet for oss. Dette er en av verdens største og beste festivaler for klassisk musikk. Det er alltid en personlig glede for meg å opptre for et stort publikum i Royal Albert Hall, og jeg vet at det blir inspirerende for musikerne i Oslo-Filharmonien.

Oslo-Filharmonien hadde sin første BBC Proms-konsert for 30 år siden. Leif Ove Ansnes spilte inn Rachmaninoff-konserten med orkesteret for 20 år siden. Andsnes gjestet for øvrig også festivalen i 2015, den gang med Beethoven-konsert.

For å kommentere og diskutere artikkelen må du være logget inn på Facebook. Dersom du har en mening du ikke får postet her kan du alltid sende oss en e-post.

Flere saker
Ballade video: Trygghet og kontroll

Ballade video: Trygghet og kontroll

På utstilling med Himmelleite, Luna Mare, Andie Loui, Maizu & Richard, Kristine Blir Rapper, Kamelen, Rule Of Two og Clawfinger.

Mari Boine hedret

Mari Boine hedret

Artist og låtskriver Boine fikk ærespris for langt og betydningsfullt virke. Og avslører at hun skriver på ei bok.

Adama Janlo lar seg ikke stanse av musikalske grenseposter

Adama Janlo lar seg ikke stanse av musikalske grenseposter

Fra Sagene til Mississippi-deltaet, via Senegal og Gambia – Adama Janlo er Norges mest oppsiktsvekkende tilskudd til den tradisjonelle bluesen, og hun er ikke redd for å hente inspirasjon utover det forventede.

Ballade på Tidsskriftbonanza: Samtale med Peter Case & Sid Griffin

Ballade på Tidsskriftbonanza: Samtale med Peter Case & Sid Griffin

En sjelden mulighet til å møte to amerikanske legender, når Balladeskribent Arvid Skancke-Knutsen snakker med Peter Case & Sid Griffin på Deichman Grünerløkka torsdag 5. mars.

Å være musikalsk i et etisk perspektiv

Å være musikalsk i et etisk perspektiv

Under festivalen "Ding-dong eller dong-ding?" 4. mars vil pianist Ellen Ugelvik og musikkterapeut Gro Trondalen utfordre publikum til å reflektere over hva det egentlig betyr å være musikalsk, også i et etisk perspektiv.

Norske arrangører om «de fire store» og internasjonal konkurranse

Norske arrangører om «de fire store» og internasjonal konkurranse

Får «de fire store» i livemarkedet for mye makt? NKA-lederen peker på maktskifter som kan skape en ubalanse i resten av feltet.

Se alle saker
Konserttips Oslo
Serier
Video
Radio