”Solveig Kringlebotn står fram som en stor kunstner i internasjonal sammenheng. Som operaartist engasjeres hun til betydelige og krevende roller av de største og mest prestisjefylte scener over hele verden – i New York, San Francisco, London, Milano og Paris. Som konsertsanger har hun høstet kunstneriske triumfer med store orkestre og fremstående dirigenter – i London, Berlin, Edinburgh, Salzburg og Los Angeles”, heter det i juryens begrunnelse.
Lindemanprisen deles vanligvis ut hvert år til en komponist, utøver eller pedagog, som har gjort en spesielt fortjenstfull og/eller betydningsfull innsats i norsk musikkliv. Prisen skal bidra til å fremme norsk musikkliv ved å fremheve særlig fremtredende musikeres innsats. Prisen er i 2010 på 150.000 kroner og deles ut av styret for Lindemans Legat.
I begrunnelsen for valget av Solveig Kringelbotn som årets vinner, påpeker juryen at også norske publikummere har hatt flere anledninger til å oppleve Kringlebotn både på operascenen og konsertpodiet de siste årene.
«Hennes repertoar er stort og spenner vidt. Ikke minst har hun markert seg i de store former både på operascenen og konsertpodiet med verker av Tsjaikovski, Wagner og Strauss, Sjostakovitsj, Berg og Lutoslawski», skrives det.
De fremhever videre at uttrykket folkekjær ikke sjelden benyttes om årets mottaker av Lindemanprisen. Selv om hennes karriere først og fremst utspiller seg i det aller øverste sjikt av internasjonalt musikkliv, mener juryen at Kringlebotn som kunstner utstråler en genuin innlevelse også i de små formater.
”Slik framstår hun også som forbilde for unge sangere; hun har vist at man systematisk og målrettet kan bygge en enestående internasjonal karriere innen det store og krevende repertoaret, samtidig som man kan beholde og formidle gleden over å musisere i det lille format for et bredt publikum”, uttaler juryen.
Dette i følge en pressemelding.

Vossa Jazz-sjefen slutter
Daglig leder i Vossa Jazz, Roger Urhaug, har sagt opp etter knapt et år.

Hvor brenner det, Egon Holstad og Sigurd Elgenes?
Hvor er musikkjournalistikken på vei? Hvordan imøtekommer vi en stadig mer uforutsigbar fremtid? Hva kjennetegner god anmelderkunst? Her er spalten for deg som vil høre mer om de store spørsmålene i musikkbransjen.

Fest i klangfargerike med forstyrrande ubehag og lågfrekvent stille
Ballade jazz: Superspreder har naila det på si andre plate, Geir Sundstøl feirer ti år som soloartist, vi får klangleg skulptur frå Sofa, og orkestrert stille frå Bristol.

Norsk premiere på "Elja" med Kronos Quartet og Benedicte Maurseth
Verdenskjente Kronos Quartet inntar Oslo for norsk premiere på verket "Elja" under årets Ultima.

Jazzfest Trondheim: Festivalens høydepunkt og alltid overraskende
– Det som særpreger Trondheim Jazzorkester, er at du aldri vet hva du får. Og det er jo det jazz handler om, å bli overrasket, skriver Trygve Lundemo etter siste ukes Jazzfest i Trondheim.

Færre søkere til estetiske linjer på videregående: – Det oppleves for usikkert å velge den retningen
Flere fylker og kommuner legger ned estetiske linjer på videregående, og i takt med dette går søkertallene til disse linjene ned. Periskop og Ballade har forsøkt å finne ut av årsaken til hvorfor færre ungdommer søker seg til estetiske fag.