Anne Kathrine Slungård kommer fra stillingen som rådmann i Stjørdal (eller det mer kjønnsnøytrale kommunedirektør, som stillingen heter i for eksempel nabokommunen Steinkjer). Slungård har lang og variert ledererfaring fra ulike organisasjoner, og har et stort nettverk innenfor både politikk, kultur og næringsliv.
Slungård har i tillegg solid lokal forankring: Hun er født i Meråker i Nord-Trøndelag, og var Trondheims yngste ordfører noensinne som 34-åring. En stor del av yrkeslivet hennes har vært basert i Trøndelag. Hun har mange års erfaring innen både næringsliv og kultur, blant annet 10 år som styremedlem ved Trøndelag Teater og styremedlem i Ungdomssymfonikerne siden 2015.
– Med hennes erfaring og kompetanse kan vi forvente en direktør som vil sette et sterkt preg på rollen og videreføre TSO som en solid merkevare både nasjonalt og internasjonalt, sier Milian Myraunet, styreleder i Trondheim Symfoniorkester & Opera (TSO), i en pressemelding fra orkesteret.
Det var 19 søkere til sjefsjobben i TSO, og styret melder videre at de er glad for at interessen for stillingen har vært stor:
– Vi har arbeidet med lederkandidater både nasjonalt og internasjonalt innenfor kultur- og næringsliv. Det viser at TSO er en attraktiv kulturinstitusjon med et godt omdømme langt utover regionens grenser. Vår toppleder skal legge til rette for at vårt orkester skal levere musikkopplevelser i verdensklasse, sier Myraunet.
Anne Kathrine Slungård er glad for tilliten, og sier i pressemeldingen at symfoniorkesteret er en kulturell kraftstasjon som hun er opptatt av.
– Et samfunn i rivende utvikling trenger aktører som evner å stå for både kontinuitet og utvikling, og som kan være en samlende kraft og identitetsskaper. TSO er en slik virksomhet! Gjennom mine ulike arbeidsforhold og øvrige posisjoner, har jeg fått en bred erfaring jeg nå gleder meg til å bruke aktivt for å videreutvikle og styrke TSO. Det er et privilegium å få sjansen til å jobbe sammen med profesjonelle utøvere med høye ambisjoner, i en organisasjon som fremstår solid og fremoverlent.
Suksess i Sør-Korea
Trondheim symfoniorkester & Opera var nylig på en ukes turné i Sør-Korea med sjefdirigent Han-Na Chang, som er født og oppvokst i landet. Konsertene med Trondheimsorkesteret var fullsatte, og fikk stor oppmerksomhet i sør-koreanske medier.
– En turné av denne typen er et kulturinitiativ som åpner dører og bygger broer. Vi håper denne turen vil øke interessen for Norge som kulturdestinasjon og bygge gode relasjoner og nettverk gjennom våre konsertpartnere, sa sjefdirigent Han-Na Chang om turneen i en pressemelding fra TSO.
Turneen var et ledd i arbeidet med å fremme og utvikle den allmenne interessen for musikk både lokalt, nasjonalt og internasjonalt, meldte orkesteret.

Tekstforfatterpris til Ane Brun
– Hun skriver personlig og eksistensielt, men samtidig universelt.

Ballade video: Søvnløse netter
Med Synne Sanden, Døssi, Bjørn Berge, Jonas Lovv, Joakim Kleven, Leander, Twin Serpent, Nullskattesnylterne & Teater nonSTOP, Halycon Days og Nicolas Leirtrø’s Action Now!

Sarah Winona Sortland er ny daglig leder i Musikkforleggerne
Går fra kommunikasjonsstilling til toppjobben.

Musikk på litteraturfestival: Fortelling, poesi – og nødvendig friksjon
Hvilken rolle kan musikk ha i en litteraturfestival? Blir vi klokere på musikkens og ordenes roller i språkmodellenes tid? Kan konserter vise veien til leselyst?

– Hva skjedde med rehabilitering ...
Ting man tenker på er som regel lett å få ut, bare man får det til å rime. Slik ser en innsatt på Ullersmo på rap.

Et rom for alt – unntatt musikk
INNLEGG: – Det er rart hvordan musikkens kraft alltid hylles i festtaler, men aldri i romfordelingen. Musikkfaget er viktig – så lenge det ikke tar plass, skriver Bodil Gullseth, musikklærer og 2. nestleder i Skolenes landsforbund.




















































