Zomba-logo

Zomba legger ned norsk avdeling

Britney Spears og Backstreet Boys må finne andre måter å selge plater på i Norge, nå som det ser ut til at Zomba legger ned sin markedsføringsavdeling i Oslo. Zombas repertoar skal håndteres av en produktsjef hos EMI fra 1. juli.

Bransjen

Tidligere denne uka begynte ryktet å florere i bransjen: Zomba legger ned sitt norske kontor, og sannsynligvis også det danske. Ved henvendelse til kontoret i Oslo i går, torsdag, ble vi fortalt: «Du får ikke vite noe. Dersom det virkelig er slik så vil du få vite om det gjennom en pressemelding, og du står på min presseliste.»

I København er responsen kun: «Ingen kommentar, det er ingenting som er offisielt ennå.»

Zombas Stockholm-baserte sjef for Skandinavia, Kenneth Ruiz-Davila, var ikke umiddelbart tilgjengelig for kommentar. Den internasjonale sjefen i London, Stuart Watson, som returnerte fra ferie sist mandag, bekrefter at de norske og danske avdelingene blir lagt ned fra slutten av juni. Beslutningen er kommet fordi man ønsker å øke sitt fokus på det svenske markedet, hvor man sannsynligvis også kommer til å signere svenske artister.

Zombas beslutning om å reorganisere driften sin i Skandinavia kommer bare få måneder etter at Edel Records la ned sine avdelinger her og i Stockholm. Selskapet har hatt tre personer ansatt i Oslo, blant annet Christer Jacobsen som markedssjef og Stine Aas som promotionansvarlig. Ruiz-Davila jobbet tidligere på Oslo-kontoret, men ble headhuntet til den skandinaviske og svenske stillingen da Magnus Bohman stormet ut av selskapet i fjor.

For å kommentere og diskutere artikkelen må du være logget inn på Facebook. Dersom du har en mening du ikke får postet her kan du alltid sende oss en e-post.

Flere saker
Mari Boine hedret

Mari Boine hedret

Artist og låtskriver Boine fikk ærespris for langt og betydningsfullt virke. Og avslører at hun skriver på ei bok.

Adama Janlo lar seg ikke stanse av musikalske grenseposter

Adama Janlo lar seg ikke stanse av musikalske grenseposter

Fra Sagene til Mississippi-deltaet, via Senegal og Gambia – Adama Janlo er Norges mest oppsiktsvekkende tilskudd til den tradisjonelle bluesen, og hun er ikke redd for å hente inspirasjon utover det forventede.

Ballade på Tidsskriftbonanza: Samtale med Peter Case & Sid Griffin

Ballade på Tidsskriftbonanza: Samtale med Peter Case & Sid Griffin

En sjelden mulighet til å møte to amerikanske legender, når Balladeskribent Arvid Skancke-Knutsen snakker med Peter Case & Sid Griffin på Deichman Grünerløkka torsdag 5. mars.

Å være musikalsk i et etisk perspektiv

Å være musikalsk i et etisk perspektiv

Under festivalen "Ding-dong eller dong-ding?" 4. mars vil pianist Ellen Ugelvik og musikkterapeut Gro Trondalen utfordre publikum til å reflektere over hva det egentlig betyr å være musikalsk, også i et etisk perspektiv.

Norske arrangører om «de fire store» og internasjonal konkurranse

Norske arrangører om «de fire store» og internasjonal konkurranse

Får «de fire store» i livemarkedet for mye makt? NKA-lederen peker på maktskifter som kan skape en ubalanse i resten av feltet.

En ny vår for norsk opera: To × opera off-Bjørvika

En ny vår for norsk opera: To × opera off-Bjørvika

Ballades klassisk-anmelder Ola Nordal opplevde nylig operaene «Heroin Chic» og «Nokon kjem til å komme» på Parkteatret i Oslo. I denne dobbeltanmeldelsen prøver han å fange noe av det som skjer i norsk operaproduksjon.

Se alle saker
Konserttips Oslo
Serier
Video
Radio