© www.spotify.com

Mange amerikanere mener strømmetjenester er for dyrt

Undersøkelse viser at pris er utslagsgivende både for om brukere vil betale, og hvilken tjeneste de velger.

Bransjen

Nielsen Music’s Annual Report 2015 er nylig sluppet. Undersøkelsen måler forbruk og vaner til over 3000 musikkforbrukere. Music Business Worldwide (MBW) melder at undersøkelsen viser prissettingen til strømmetjenestene er en barriere for mange forbrukere.
83 prosent av respondentene i rapporten oppga pris som viktigste faktor når de skulle velge strømmetjeneste. 82 prosent pekte på brukervennlighet, mens «bare» 73 prosent mente at musikkutvalget er blant de utslagsgivende faktorer når de skal velg strømmeplattform.
Samtidig svarer 46 prosent av dem som kategoriseres som lite interesserte å abonnere på hverken Spotify, Apple Music, Google Play, eller andre tjenester at løsningene var for dyre. 42 prosent mente de kunne strømme gratis, mens noe færre mente at de ikke ville bruke tjenestene nok til at det ville være verd å abonnere.
Vel så alarmerende for strømmebransjen er tallet på respondenter som sa de trolig ikke vil betale for å strømme musikk i løpet av de neste seks månedene. 78 prosent svarte at det var noe eller helt usannsynlig at de ville abonnere på en strømmetjeneste i altså overskuelig fremtid.
De aller fleste strømmetjenester på det amerikanske markedet har en pris på 9,9 $ i måneden. Flere tjenester som har forsøkt seg med en annen prisstruktur, med lavere inngang, har forsvunnet fra markedet.
MBW peker på at en prisreduksjon på for eksempel Spotify’s premium-modell vil kunne slå uheldig ut for selskapet, og markedet. I 2014 dro Spotify inn 1,08 milliarder Euro, men betalte også ut 876,i millioner Euro, hovedsakelig til rettighetshavere.

For å kommentere og diskutere artikkelen må du være logget inn på Facebook. Dersom du har en mening du ikke får postet her kan du alltid sende oss en e-post.

Flere saker
Notodden Blues Festival i økonomisk krise

Notodden Blues Festival i økonomisk krise

Til tross for et av tidenes beste besøk går festivalen mot et underskudd på opptil fire millioner kroner. Nå jobber styret på spreng for å løse de økonomiske utfordringene.

Kim Stian Gjerdingen Bakke skal jobbe for korene

Kim Stian Gjerdingen Bakke skal jobbe for korene

Bakke blir ny generalsekretær i Norges Korforbund.

Eurovisjon med Israel tross protester

Eurovisjon med Israel tross protester

Det ble ingen avstemning om Israels deltakelse i ESC-konkurransen.

Ida Maria: Polsk orgelkassett banet vei for punkrocken

Ida Maria: Polsk orgelkassett banet vei for punkrocken

Da Ida Maria var åtte år gammel kom foreldrene hennes hjem fra Polen med orgelmusikk i bagasjen. Det ble en skjellsettende opplevelse som for alvor inspirerte henne til å vie livet til musikken.

Ballade video: Bandet med svovelstikkene

Ballade video: Bandet med svovelstikkene

Det nærmer seg jul med Utan Dom., Mari Boine, Hedda Aronssen, King Hüsky, Bastian, Torgny Amdam, Gothminister, Frode Barth, Flexi Aukan og Brynjar Hoff.

Minneord: Kjell Wernøe 1938-2025

Minneord: Kjell Wernøe 1938-2025

Det kjennes godt at Kjell Wernøe fikk glede seg over dokumentarfilmen om sin far før han døde, og det kjennes godt å se alle de vakre hilsnene som har kommet på sosiale media i den siste uken.

Se alle saker
Konserttips Oslo

Serier
Video
Radio