Hopp til innhald
Vamp og KORK konsert

(Foto: Kringkastingsorkesteret)

– Svært bevisst vårt ansvar

INNLEGG: KORK spiller nesten 50 % norsk musikk. – Undersøkelsen som Komponistforeningen kommer med kan ikke gjennomføres uten at KORK er nevnt, skriver Thomas Røisland i programkomiteen i KORK.

Norsk Komponistforening har undersøkt hvor mye norske orkestre spiller norsk musikk, og kommet fram til at prosentandelen er under 10 %.

Vi i KORK (Kringkastingsorkesteret) er ikke tatt med i denne undersøkelsen, og vi synes at denne undersøkelsen bør modifiseres en del.

Les også:

KORK undrer seg
Grunnen til at KORK ikke er tatt med i denne undersøkelsen er at vi ikke får penger direkte fra Staten, men er finansiert av lisensbetalerne. Like fullt er vi et norsk orkester, med samme struktur som de andre orkestrene, der vi har en programkomite som bestemmer hva som skal spilles.
Vi i KORK er forundret over at vi ikke blir nevnt med et ord av Norsk komponistforening, da faktisk nesten 50 % av det vi spiller er norsk musikk.

Denne prosentandelen er svært høy, og jeg skal gå i detalj: Av norsk klassisk musikk bare det siste året (2010) har vi spilt musikk av komponister som Skomsvoll, Vaage, Selmer, Næss, Aasheim, Skouen, Kjelland, Hegge, Mikalsen, Kruse, Ludt, Bull, Valen, Sparre Olsen, Austin, Tveitt, Grieg, Halvorsen, Bræin, Hansen og Nordheim.

Disse komponistene har enten vært spilt på konsert eller plate det siste året alene. Flere av disse har vært urframføringer.

Les også:

Enda bredere på rytmisk
Av norsk rytmisk musikk er lista enda lengre, da vi de to siste sesongene har samarbeidet med artister som Åge Aleksandersen, Vamp, Kurt Nilsen, Kvarts, Hovedøen Social Club, Bjørn Eidsvåg, Dimmu Borgir, og Farmers Market. I tillegg kommer over hundre nye arrangementer for orkester i året, som alle blir gjort av norske arrangører.

Programkomiteen i KORK er i gang med et større prosjekt der vi kommer til å invitere komponister tettere på orkesteret over lengre tid, for å få skrevet større verk enn det som blir gjort i dag. Når hørte du en nyskrevet norsk symfoni sist? Komponistforeningen skriver at større orkesterverker glimrer med sitt fravær, men da er det også foreningens ansvar som utdeler av midler at det blir lagt til rette for lengre verk. De siste årene har det vel bare blitt skrevet verk (med noen unntak) som varer opp til 15-20 minutter.

KORK har gjentatte ganger søkt om støtte fra Komponistforeningen, men har fått avslag på alt.

Ledige stillinger

KORK burde vært nevnt
KORKs programkomite er svært bevisst vårt ansvar ovenfor den norske musikken, både den nyskrevne og den eldre. Vi har faktisk et mandat fra NRK som vi skal følge, der norsk musikk er svært sentral.

KORK skal være (og er) Norges ledende orkester på norsk musikk, og mener at en undersøkelse som den som Norsk Komponistforening kommer med ikke kan gjennomføres uten at KORK er nevnt.

Ledige stillinger

Relaterte saker

Norske orkestre spiller knapt 10% norsk musikk

Norsk Komponistforening mener ny undersøkelse avdekker store svakheter ved rapporteringsrutinene til Kulturdepartementet.

Illustrasjon noter

Krever nytenkning om norsk musikk

– Det finnes snart ikke norsk orkestermusikk. Det burde bekymre norsk orkesterledere, mener Asbjørn Schaathun i Komponistforeningen.

Bernt Bauge

– Undersøkelsen viser orkestrenes dilemma

1% norske urframføringer er lavt, mener Bernt Bauge i Bergen Filharmoniske Orkester. Han understreker at en av utfordringene for orkestrene...

Ny stor pengepott

Komponistforeningen lanserer ordning for aktører som vil bidra til å etablere nye arenaer for samtidsmusikk.

Kulturpris til KORK

Grenseløs Kommunkasjon-prisen gir 250 000 i orkesterkassa.

Ny sjefdirigent i KORK

Peruanske Miguel Harth-Bedoya overtar etter Thomas Søndergård.

Flere saker

Arnfinn Stendahl Rokne

Rockheim Hall of Fame finner veien videre

– I 2023 har vi gjort endringer og bygd en skikkelig grunnmur for utvikling av Rockheim og Rockheim Hall of...

Vilde Tuv under Ekkofestivalen Foto: Johannes Holtmon

Vilde Tuvs planetarium

Kombinasjonen trance og blokkfløyte låter kanskje søkt, men i Ekkofestivalens bestillingsverk ble det den naturligste ting i verden.

Amalie Stalheim

Urframfører nytt verk om terrorofre

Cellist Amalie Stalheim var i komponist Anders Nilssons tanker da han skrev. Deler av verket er også skrevet i medfølelse...