Hopp til innhald

Arnfinn Bjerkestrand ny kultursjef i Stavanger kommune

Frilanseren med en rekke styreverv i norsk musikkliv overtar etter Rolf Norås.

Stavanger kommune melder på sine nettsider mandag at Arnfinn Bjerkestrand tar over etter Rolf Norås som kultursjef i kommunen.

Bjerkestrand har musikkfaglig bakgrunn fra Rogaland musikkonservatorium, erfaring som kirkemusiker, og var forbundsleder i MFO i en årrekke.

Han har siden 2011 jobbet frilans og hatt en rekke verv i forskjellige råd, fondsstyrer og utvalg. Ifølge hans Facebookprofilinkluderer dette blant annet leder av kunstfaglig råd for Tou Scene, styremedlem i Stavanger Symfoniorkester, styremedlem i Kunsthall Stavanger, styremedlem i Kilden Teater og Konserthus, styreleder at JM Norway og styreleder i Europas Blues Senter. Han har også holdt kurs og undervisning knyttet til kulturpolitikk og gründerskap for bachelor- og mastergradsstudenter på flere høyskoler og universitet. I tillegg kurs og seminarer om hvordan man som kommune og fylkeskommune skal nå frem i ulike støtteordninger. I flere år var han medlem av Norsk kulturråd.

– Stavanger har satset, og satser, stort på kunst og kultur. Jeg synes også etableringen av det nye tjenesteområdet for innbyggerdialog, kultur og næring er svært spennende, sier Bjerktestrand til nettsiden.

Det er ikke fastsatt når han tiltrer stilling. Men sannsynligvis blir det i august.

Foreningen Ballade er eier og utgiver av redaksjonelt uavhengige Ballade.no. Pr i dag er NOPA, NKF, MFO og NMFF medlemmer i Foreningen Ballade.

Ledige stillinger

Relaterte saker

Kulturrådets leder Tone Hansen og Kulturminister Linda Cathrine Hofstad Helleland. FOTO: Wenche Nybo /KUD

Fem nye medlemmer i Norsk Kulturråd

Henie Onstad-direktør Tone Hansen blir ny leder i Kulturrådet. To av de øvrige medlemmene har bånd til musikkfeltet.

Arnfinn Bjerkestrand

Trangt nåløye for utenlandske utøvere

– Vi er pålagt i lov og forskrift at mottaker av støtte fra Fond for utøvende kunstnere skal ha bosted...

Naomi Kashiwagi Foto: Chris Paul Daniels

Naomi Kashiwagi skal lage kunst av arkivet til Norsk lydinstitutt

Den prisbelønte kunstneren kommer til Stavanger for å utforske arkivet til den private samlingen. Det kommende verket er del av...

Flere saker

Sofia Gubaidulina

I sjelens labyrint

Om den russiske komponisten Sofia Gubaidulina.

Anja Nylund Hagen

Hva betyr digitaliseringen for norsk musikkeksport?

Det vil Anja Nylund Hagen finne svar på i ny studie. Nå ber hun flere bransjeaktører svare på spørreundersøkelse.

Den norske Studentersangforening ble Norgesmestre under helgens NM for kor i Trondheim

Norges eldste kor ble Norgesmestere

Den norske Studentersangforening er det offisielle mannskoret ved Universitetet i Oslo. I helgen stakk de av med NM-tittelen.