Ny assistentdirigent i Bergen

Kai Grinde Myrann blir ny assistentdirigent for Bergen Filharmoniske Orkester fra august 2013.

Kunstmusikk

Myrann (1987) tar over etter Halldis Rønning som har vært assistentdirigent for orkesteret i to år.

Kai Grinde Myrann har en mastergrad i orkesterdirigering ved Norges musikkhøgskole, med Ole Kristian Ruud som veileder. 8. mai 2013 hadde han sin avsluttende eksamenskonsert med Kringkastingsorkesteret, som bl.a. fremførte Vårofferet av Stravinskij sammen med studenter fra musikkhøgskolen.

Les også: [link id=68343 title=»Ut av komfortsonen«]

I juni 2012 debuterte han som operadirigent i produksjonen «Lillebror og Knerten» ved Den Norske Opera.
Utover mastergradsstudiene med Ruud har han fått undervisning av Jukka-Pekka Saraste, Jorma Panula, Per Sigmund Thorp, Fred Buttkewitz og Cathrine Winnes Trevino.

I tillegg til orkesteraktiviteten har han også vært aktiv i kormiljøet, både som sanger i anerkjente kor som Grex vocalis, Ensemble 96 og ensemberlino vocale, og som dirigent for LillCanto fra 2009 til 2012. I 2010 dannet Myrann sammen med komponistene Martin Rane Bauck og Martin Ødegaard samtidsmusikkensemblet Aksiom, som han fremdeles er kunstnerisk leder for. Han er også leder for den norske avdelingen av Ung Nordisk Musikk, som 20.–24. august 2013 vil arrangere en festival i Oslo der verker av 35 unge nordiske komponister vil bli fremført.

Les også: [link id=67856 title=»Sterke sponsorer i Bergen«]

Tidligere har han også avsluttet kandidatstudiet i komposisjon ved NMH og som utvekslingsstudent ved Hochschule für Musik «Hanns Eisler» i Berlin, med lærere som Olav Anton Thommessen, Bjørn Kruse og Jörg Mainka.

I inneværende sesong vil Myrann dirigere flere konserter, deriblant to familiekonserter og Bergens Tidendes ønskekonserter. Han vil også dirigere Janaceks ‘Capriccio’ på Troldhaugen med pianisten Jean-Efflam Bavouzet som solist. I tillegg vil han assistere både sjefdirigent Andrew Litton, Edward Gardner, Neeme Järvi og Robin Ticciati.

«Kai Grinde Myrann
overbeviste på prøvedirigeringen gjennom en frisk og naturlig musisering. På svært kort tid klarte han å etablere en god kjemi med orkesteret, og hans instruksjon var klar og preget av naturlig autoritet», skriver orkesteret i sin pressemeding.

Tidligere assistentdirigenter har vært Trond Husebø og Torodd Wigum.

For å kommentere og diskutere artikkelen må du være logget inn på Facebook. Dersom du har en mening du ikke får postet her kan du alltid sende oss en e-post.

Flere saker
Blodtur til København

Blodtur til København

I midten av januar dro ein full buss frå Oslo og omland til København med Tuvas Blodklubb. Sjå korleis det gjekk med "den norske invasion” på dansk folkemusikkfestival.

Slik ble jeg en diva

Slik ble jeg en diva

KRONIKK: – Jeg må slutte å late som om forståelsen av sangerens rolle i jazzmusikken ikke henger sammen med likestilling og en kjønnsdefinert og forutinntatt forståelse av hva sangere befatter seg med.

Ballade video: Trygghet og kontroll

Ballade video: Trygghet og kontroll

På utstilling med Himmelleite, Luna Mare, Andie Loui, Maizu & Richard, Kristine Blir Rapper, Kamelen, Rule Of Two og Clawfinger.

Mari Boine hedret

Mari Boine hedret

Artist og låtskriver Boine fikk ærespris for langt og betydningsfullt virke. Og avslører at hun skriver på ei bok.

Adama Janlo lar seg ikke stanse av musikalske grenseposter

Adama Janlo lar seg ikke stanse av musikalske grenseposter

Fra Sagene til Mississippi-deltaet, via Senegal og Gambia – Adama Janlo er Norges mest oppsiktsvekkende tilskudd til den tradisjonelle bluesen, og hun er ikke redd for å hente inspirasjon utover det forventede.

Ballade på Tidsskriftbonanza: Samtale med Peter Case & Sid Griffin

Ballade på Tidsskriftbonanza: Samtale med Peter Case & Sid Griffin

En sjelden mulighet til å møte to amerikanske legender, når Balladeskribent Arvid Skancke-Knutsen snakker med Peter Case & Sid Griffin på Deichman Grünerløkka torsdag 5. mars.

Se alle saker
Konserttips Oslo
Serier
Video
Radio