«Il Gran Premio Città di Arezzo» medfører at Norges Ungdomskor må reise til Tours i Frankrike i pinsen neste år for å konkurrere med vinnerne av tilsvarende konkurranser i fire andre europeiske byer om tittelen «Il Gran Premio Europeo».
Norges Ungdomkor ble stiftet i 1987 av Joar Rørmark og Carl Høgset. Koret består av 40 utvalgte sangere i aldersgruppen 16 – 25 år fra forskjellige kanter av landet. Sangerne møtes til et korprosjekt i ca 14 dager hver sommer. Ofte går turen til konkurranser i utlandet, og Norges Ungdomskor har vunnet priser i alle de konkurranser koret har deltatt i. Korets første utenlandstur gikk til Arezzo i Toscana i 1990, og allerede den gang vant koret 1. pris i klassen for blandede kor. En enda større seier var det i år å vinne også den høyeste prisen som beste kor uansett klasse. Toogtyve kor fra fjorten europeiske land deltok i årets konkurranse, og den internasjonale juryen mente at nivået i år var spesielt høyt.
Norges Ungdomskor skal neste år også delta under Europa Cantat i Barcelona i juli. Koret er invitert til å medvirke i en workshop for nasjonale ungdomskor hvor man skal fremføre Monteverdis «Mariavesper».
Koret hadde i år en øveuke på et gymnas i Ljubljana før sangerne dro med buss til Italia. Det sier noe om nivået på unge norske sangere at koret bare etter en ukes øving kan vinne i konkurranse med veletablerte kor av voksne sangere som øver ukentlig. Norges Ungdomskor er tilknyttet Norges Barne- og Ungdomskorforbund og anses som forbundets «flaggskip». Koret mottar støtte fra kulturdepeartementet.

Ballade video: Fristeder og intergalaktisk dans
Vi deler et romskip med Vegar Vårdal, Rebekka Karijord, Ora The Molecule, Don Juan Dracula, Gunerius & Verdensveven, Rimmslimm, Simon Moholt, Chris Eriksen, De Press og Statsmenn.

Hvor brenner det? Stemmer i musikkbransjen svarer
KI-innblanding i musikkproduksjon? Spotifys fordelingsmodell? Spellemannprisen? Her er spalten for deg som vil høre mer om de store spørsmålene i musikkbransjen.

– For meg er det sikreste tegnet på at jeg har mestret låta, at jeg klarer å skru av hjernen
Brede Sørum anses for å være en av de virkelig store favorittene i det norske jazzmiljøet. Men musikken han formidler er alt annet enn den 'den nordiske jazzen'.

Elna skal jobbe for likestilling i nordisk kunstmusikk
Databasen ELNA – Equality Library for Nordic Art Music skal bidra til likestilling i kunstmusikken i Norden.

– Det er ikke algoritmene, men håndverket som til syvende og sist gir resultater
Gitarist Magnus Berg gav nylig ut albumet «Electric Sugar» til strålende kritikker. Ballade har fått innblikk i prosessen bak verket.

Bylarm lanserer «Bransjeprisen»
Musikk-Norges største bransjekonferanse og -festival presenterer Bransjeprisen: Til menneskene som sjelden får applausen, men som alltid fortjener litt mer av den.