Det er ikke hver dag at en norsk jazzplate topper VG-lista. Ikke minst siden lista ikke kan påvirkes av medier og plateselskaper, som kan få en artist opp på listene ved å sørge for mye spilling i radio. Slike strategier påvirker ikke VG-lista direkte, påpeker Asbjørn Slettermark, redaktør i musikkbransjeorganet Faro-journalen:
— Mens de fleste andre listene som er der ute også tar radiospilling med i betraktningen, er VG-lista den eneste som utelukkende er basert på salg. I tillegg er lista landsdekkende. Det gjør at VGs liste er den eneste autoritative lista, sier Slettemark.
Slettemark påpeker at det har vært mye norsk på listene denne høsten.
— I høst har det vært tre norske artister på topp av VG-lista. Silje Nergaard tar over førsteplassen etter Röyksopp, og Motorpsychos siste spratt også opp til toppen, så det har vært en god norsk høst, sier Slettemark.
Melodiene selger
— At en slik plate ligger på førsteplass gir meg troen på den tidløse, melodiske musikken, sier Nergaard selv til VG.
Hun legger til: – Du kan godt kalle det en jazzplate, men «At First Light» er et album basert så sterkt på melodier, at det bør være en plate som kan nå alle.
I VG trillet terningen til seks, og anmelderen mente Nergaard nå hadde klart å skrive en del låter som kommer til å bli klassikere innen sin genre.

Ballade video: Trygghet og kontroll
På utstilling med Himmelleite, Luna Mare, Andie Loui, Maizu & Richard, Kristine Blir Rapper, Kamelen, Rule Of Two og Clawfinger.

Mari Boine hedret
Artist og låtskriver Boine fikk ærespris for langt og betydningsfullt virke. Og avslører at hun skriver på ei bok.

Adama Janlo lar seg ikke stanse av musikalske grenseposter
Fra Sagene til Mississippi-deltaet, via Senegal og Gambia – Adama Janlo er Norges mest oppsiktsvekkende tilskudd til den tradisjonelle bluesen, og hun er ikke redd for å hente inspirasjon utover det forventede.

Ballade på Tidsskriftbonanza: Samtale med Peter Case & Sid Griffin
En sjelden mulighet til å møte to amerikanske legender, når Balladeskribent Arvid Skancke-Knutsen snakker med Peter Case & Sid Griffin på Deichman Grünerløkka torsdag 5. mars.

Å være musikalsk i et etisk perspektiv
Under festivalen "Ding-dong eller dong-ding?" 4. mars vil pianist Ellen Ugelvik og musikkterapeut Gro Trondalen utfordre publikum til å reflektere over hva det egentlig betyr å være musikalsk, også i et etisk perspektiv.

Norske arrangører om «de fire store» og internasjonal konkurranse
Får «de fire store» i livemarkedet for mye makt? NKA-lederen peker på maktskifter som kan skape en ubalanse i resten av feltet.












































