Nattjazzsjef og jurymedlem Jon Skjerdal sier i en pressemelding at juryen har stor tro på Helge Lien står på terskelen til et internasjonalt gjennombrudd.
Juryen til Hansa-prisen består av Jan Ole Otnæs fra Moldejazz, Lars Mossefinn fra Vestnorsk Jazzsenter og Nattjazzsjef Jon Skjerdal.
Helge Lien binder sammen det komplekse med det vakre og melodiøse. Steg for steg har han utviklet et særegent uttrykk som finner gjenklang hos et bredt publikum i både inn- og utland, heter det i juryens begrunnelse.
Lien har gitt ut fem plater med Helge Lien Trio, som har holdt på siden 2000. Lien har også duoen HERO med Rolf-Erik Nystrøm.
— Norsk jazz er i verdenstoppen, og Nattjazz ønsker å bidra til holde norsk jazz i den posisjonen, sier Skjerdal videre.
Hansa-prisen ble innstiftet i 2005 og har tidligere blitt utdelt til Kjetil Møster (2006) og Tord Gustavsen (2005).

Blodtur til København
I midten av januar dro ein full buss frå Oslo og omland til København med Tuvas Blodklubb. Sjå korleis det gjekk med "den norske invasion” på dansk folkemusikkfestival.

Slik ble jeg en diva
KRONIKK: – Jeg må slutte å late som om forståelsen av sangerens rolle i jazzmusikken ikke henger sammen med likestilling og en kjønnsdefinert og forutinntatt forståelse av hva sangere befatter seg med.

Ballade video: Trygghet og kontroll
På utstilling med Himmelleite, Luna Mare, Andie Loui, Maizu & Richard, Kristine Blir Rapper, Kamelen, Rule Of Two og Clawfinger.

Mari Boine hedret
Artist og låtskriver Boine fikk ærespris for langt og betydningsfullt virke. Og avslører at hun skriver på ei bok.

Adama Janlo lar seg ikke stanse av musikalske grenseposter
Fra Sagene til Mississippi-deltaet, via Senegal og Gambia – Adama Janlo er Norges mest oppsiktsvekkende tilskudd til den tradisjonelle bluesen, og hun er ikke redd for å hente inspirasjon utover det forventede.

Ballade på Tidsskriftbonanza: Samtale med Peter Case & Sid Griffin
En sjelden mulighet til å møte to amerikanske legender, når Balladeskribent Arvid Skancke-Knutsen snakker med Peter Case & Sid Griffin på Deichman Grünerløkka torsdag 5. mars.












































