stillbilde musikkvideo Simon Moholt

Midem åpner i helgen

Søndag starter den internasjonale musikkmessen i Cannes. Det er rekordstor norsk deltagelse i år - med i alt nitti påmeldte. Og mandag 22. januar vil Music Export Norway avholde et seminar, som blant annet samler deltagere fra Nærings- og Handelsdepartementet, Utenriksdepartementet og Kulturdepartementet, samt representanter for en rekke musikkorganisasjoner her hjemme.

Bransjen

Seminaret mandag vil dels avholdes i Palais de Festival, og dels på hotell Carlton i Cannes. Midem-messen omtales som verdens største markedsplass for handel med musikk, og samler over 10 000 deltagere fra en rekke nasjoner, som alle slåss for oppmerksomheten de fem dagene arrangementet varer. Music Export Norway står for en egen norsk stand med tre medarbeidere, og skal blant annet forsøke å trekke til seg oppmerksomhet med en video med 23 norske artister som vil gå kontinuerlig på skjermer i hovedgaten på messeområdet. I tillegg har man bl.a. produsert et 32 siders engelskspråklig magasin i samarbeid med FaroJournalen, som byr på både faktastoff, nyheter og profiler på plateselskaper og artister som Smalltown Supersound, Telle Records, Rune Grammofon, Kings of Convenience, Madrugada, Zeromancer, Briskeby og a-ha, i tillegg til komponistene Rolf wallin og Arne Nordheim.

På mandagens seminar vil representanter fra bl.a. NOPA, GramArt, Musikernes Fellesorganisasjon, TONO, IFPI, FONO, Norsk Musikkinformasjon og Music Export Norway være til stede. Det blir innlegg av Jean-Francois Michal, direktør for Bureau Export de la Musique Francaise, Christer Lundblad, direktør for Export Music Sweden og Michael Kenna, som er utviklingsrådgiver for Enterprise Ireland, mens styreformann i Music Export Norway, Barry Matheson, vil lede en debatt med utgangspunkt i disse innspillene. Spørsmål som stilles er blant annet: Hvordan norske aktører best kunne tilrettelegge for eksport av musikk, hvilke faglige organisasjoner er det naturlig å se som deltagere i slike eksportfremstøt – og hva består verdiskapningen av?

For å kommentere og diskutere artikkelen må du være logget inn på Facebook. Dersom du har en mening du ikke får postet her kan du alltid sende oss en e-post.

Flere saker
Ballade video: – Jeg elsket deg nå og da

Ballade video: – Jeg elsket deg nå og da

Om den menneskelige eksistens med Anna Soleil, Lariel, Ole Martin Huser-Olsen, Simon Moholt & Pilgrim, Torgny Amdam, Julie Bergan, Rule Of Two og Kai Kidd And The City Of Pain.

Terje Boye Hansen er død

Terje Boye Hansen er død

Dirigent Terje Boye Hansen sovnet stille inn om morgenen onsdag 5. november etter lengre tids kreftsykdom.

Et sonisk postkort av Oslo

Et sonisk postkort av Oslo

Trikken, måkeskrikene og pulsen fra Oslos gater danner grunnlaget for Sound of the City, som viser hvordan vi kan knytte en relasjon til en by med ørene.

Bugges boikott

Bugges boikott

Verdens kriger og konflikter setter både offisiell og personlig kulturboikott på agendaen. Ballade møtte den bereiste jazzpianisten Bugge Wesseltoft til en prat om dette – i Tyrkia.

Ballade video: Knask eller knep

Ballade video: Knask eller knep

Vi banker på dørene med Seigmen, Jørgen Nordeng med Torgeir Waldemar, Nonne x 2, Nothing Personal x 2, MIIA og Gothminister.

Ragnhild Godal ny sjef for Hilmarfestivalen

Ragnhild Godal ny sjef for Hilmarfestivalen

– Hilmarfestivalen beveger seg i spenningsfeltet mellom arv og fornyelse, kan det bli bedre?

Se alle saker
Konserttips Oslo

Serier
Video
Radio