© Wenche Nybo/KKD

Høring om fildeling

Regjeringen leter ikke etter en middelvei mellom ulovlig fildeling og opphavsretten. Målet med en justert åndsverklov er å beskytte kunstnernes rettigheter, men Anniken Huitfeldt kommer ikke til å sette europarekord i strenge straffer.

Bransjen

Etter seks møter i den såkalte referansegruppen om ulovlig fildeling arrangerer kulturminsteren i dag høringsmøte med deltakere fra alle musikklivets avkroker.
Selv rakk hun bare så vidt å åpne møtet før hun overlot resten av dagen til statssekretær Roger Solheim. Hennes korte åpningstale bekreftet raskt at revisjonen av åndsverkloven, som høringsmøtet er en del av, ikke tar sikte på å finne «en gyllen middelvei mellom ulovlig fildeling og rettighetshavernes interesser».
Ulovlig fildeling forblir med andre ord ulovlig. Hovedinnretningen på departementets oppgradering av loven er, med Huitfeldts egne ord, «å beskytte kunstnernes rettigheter».
Samtidig gjentok hun sin motstand mot å begrense internettilgangen for ulovlige fildelere med tekniske tiltak som å sette ned farten eller kutte forbindelsen.
Et hvert hellig mål rettferdiggjør ikke et hvert hellig middel, som hun formulerte det.
Hun tok dessuten avstand fra påstander om at det ikke nytter å begrense fildelingen som pågår på internett. Huitfeldt er ovebevist om at endringer i regelverket også kan endre praksis.
Referansegruppens diskusjoner har i hovedsak handlet om håndheving av opphavsmannens rettigheter. Statssekretær Roger Solheim understreket at det ikke har vært noe mål at gruppen skal bli enig om tiltak. Til tross for uenighet på viktige punkter har ingen krevd innføring av såkalte tekniske tiltak, det vil si den nevnte begrensningen av internettilgangen for fildelerne.

For å kommentere og diskutere artikkelen må du være logget inn på Facebook. Dersom du har en mening du ikke får postet her kan du alltid sende oss en e-post.

Flere saker
Notodden Blues Festival i økonomisk krise

Notodden Blues Festival i økonomisk krise

Til tross for et av tidenes beste besøk går festivalen mot et underskudd på opptil fire millioner kroner. Nå jobber styret på spreng for å løse de økonomiske utfordringene.

Kim Stian Gjerdingen Bakke skal jobbe for korene

Kim Stian Gjerdingen Bakke skal jobbe for korene

Bakke blir ny generalsekretær i Norges Korforbund.

Eurovisjon med Israel tross protester

Eurovisjon med Israel tross protester

Det ble ingen avstemning om Israels deltakelse i ESC-konkurransen.

Ida Maria: Polsk orgelkassett banet vei for punkrocken

Ida Maria: Polsk orgelkassett banet vei for punkrocken

Da Ida Maria var åtte år gammel kom foreldrene hennes hjem fra Polen med orgelmusikk i bagasjen. Det ble en skjellsettende opplevelse som for alvor inspirerte henne til å vie livet til musikken.

Ballade video: Bandet med svovelstikkene

Ballade video: Bandet med svovelstikkene

Det nærmer seg jul med Utan Dom., Mari Boine, Hedda Aronssen, King Hüsky, Bastian, Torgny Amdam, Gothminister, Frode Barth, Flexi Aukan og Brynjar Hoff.

Minneord: Kjell Wernøe 1938-2025

Minneord: Kjell Wernøe 1938-2025

Det kjennes godt at Kjell Wernøe fikk glede seg over dokumentarfilmen om sin far før han døde, og det kjennes godt å se alle de vakre hilsnene som har kommet på sosiale media i den siste uken.

Se alle saker
Konserttips Oslo
Serier
Video
Radio