I 2007 er det 47. gang NRK og Norge er med i Melodi Grand Prix. Interessen for konseptet har variert gjennom årene, men NRK mener å merke at de endringene som er gjort de siste årene er godt mottatt av norske låtskrivere og artister. – Eksponeringen man får igjennom deltakelse i MGP er uten sidestykke, og alle som deltar merker en meget positiv effekt av deltakelsen, heter det fra prosjektleder Stian Malme, som videre oppfordrer:
— Vi håper at andelen norske komponister tar seg kraftig opp og oppfordrer derfor alle som lager musikk å sende inn bidrag til MGP 2007.
I fjor var bare en tredjedel av innsendte bidrag norske.
Fristen er 1 september og reglene for deltakelse er:
— Bidraget må være tidligere upublisert og 100% originalt materiale.
— Bidragene i MGP kan ikke være lenger enn 3 minutter, men vi tar imot lengre innspillinger for påmelding, så kan de bearbeides skulle de bli plukket ut til deltakelse.
— Det er ikke nødvendig med riktig vokalist på påmeldingsdemoen, men vi tar gjerne imot forslag til vurdering.
— Alle må fylle ut «Skjema for påmelding til Melodi Grand Prix 2007» som skal legges ved innsendte bidrag
— Alle bidrag må leveres på cd. Tekst skal ligge ved, men noter er ikke nødvendig i første omgang.
Juryen vil gjøre sitt valg i løpet av september og alle som sender inn bidrag vil bli tilskrevet så fort avgjørelsene er tatt.
For ytterligere info se MGP sine hjemmesider hos NRK. Direkte link til påmeldingsskjema finner du her.

Slik ble jeg en diva
KRONIKK: – Jeg må slutte å late som om forståelsen av sangerens rolle i jazzmusikken ikke henger sammen med likestilling og en kjønnsdefinert og forutinntatt forståelse av hva sangere befatter seg med.

Ballade video: Trygghet og kontroll
På utstilling med Himmelleite, Luna Mare, Andie Loui, Maizu & Richard, Kristine Blir Rapper, Kamelen, Rule Of Two og Clawfinger.

Mari Boine hedret
Artist og låtskriver Boine fikk ærespris for langt og betydningsfullt virke. Og avslører at hun skriver på ei bok.

Adama Janlo lar seg ikke stanse av musikalske grenseposter
Fra Sagene til Mississippi-deltaet, via Senegal og Gambia – Adama Janlo er Norges mest oppsiktsvekkende tilskudd til den tradisjonelle bluesen, og hun er ikke redd for å hente inspirasjon utover det forventede.

Ballade på Tidsskriftbonanza: Samtale med Peter Case & Sid Griffin
En sjelden mulighet til å møte to amerikanske legender, når Balladeskribent Arvid Skancke-Knutsen snakker med Peter Case & Sid Griffin på Deichman Grünerløkka torsdag 5. mars.

Å være musikalsk i et etisk perspektiv
Under festivalen "Ding-dong eller dong-ding?" 4. mars vil pianist Ellen Ugelvik og musikkterapeut Gro Trondalen utfordre publikum til å reflektere over hva det egentlig betyr å være musikalsk, også i et etisk perspektiv.









































