Marit Karlberg, Silje Risdal Liahagen og Martin Steinum Brun på blodklubb i køben

Kulturbudsjettet er lagt frem

Kulturdepartemenet omtaler forslaget til neste års statsbudsjett som "stramt", og understreker at det har vært nødvendig å foreta vanskelige prioriteringer. En rekke institusjoner og organisasjoner har fått en foreslått økning i driftsstøtte, mens Norsk Kulturfond og Fond for lyd og bilde (tidl. Norsk kassettavgiftsfond) får redusert sine bevilgninger med til sammen ni millioner.

Politikk & debatt

Budsjettforslaget for 2001 er på 3697,8 mill. kroner, noe som innebærer en økning på 5 prosent. Den reelle økningen vil på grunn av prisvekst og andre faktorer likevel kun være på en prosent. Dette kom frem under pressekonferansen i Oslo klokken tolv i formiddag.

Kulturminister Ellen Horn uttaler i forbindelse med budsjettet:

— Når vi i årets kulturbudsjett kan presentere flere nye satsinger og opprettholdelse av realnivået til institusjoner og kulturtiltak, er det resultat av beinhard prioritering, og kutt på bevilgningen til Norsk Kulturfond, til Fond for lyd og bilde, og til lokale og regionale kulturbygg. Vi har lagt vekt på sikring av uerstattelige verdier som ved Nasjonalbiblioteket og på Aulestad, og på igangsetting av få utvalgte byggeprosjekter. I hovedsak satses det på aktivitet, særlig rettet mot barn og ungdom.

Hun understreker også at kultursektoren skjermes mot innføring av merverdiavgift på tjenester.

Økninger i bevilgningene
Blant de foreslåtte endringene i forslaget til neste års kulturbudsjett finner vi følgende innenfor musikklivet.

* ensemblestøtteordningen under Norsk kulturfond økes med 0,5 mill. kroner
* i tilskuddet til Norsk folkemusikk- og danselag er det lagt inn 0,3 mill. kroner til videreføring av arbeidet med IT-katalog for folkemusikk
* bevilgningen til Rikskonsertene økes nominelt med 2,7 mill. kroner
* det er lagt inn en økning til Kristiansand Symfoniorkester på 0,8 mill. kroner
* tilskuddet til Tromsø Symfoniorkester økes med 1,5 mill. kroner
* tilskuddet til Festspillene i Bergen økes med 0,4 mill. kroner eller 6,0 pst.
* tilskuddet til Festspillene i Nord-Norge økes med 0,3 mill. kroner, eller 8,2 pst.
* tilskuddet til Norsk Jazzforum økes med vel 0,9 mill. kroner, hvorav 0,5 mill. kroner til Jazzscenen Blå
* tilskuddet til Den Norske Opera økes med 8,3 mill. kroner til drift. I tillegg foreslås det bevilget 2,5 mill. kroner til nødvendig rehabilitering og 2,5 mill. kroner til prosjektorganisasjonen for nytt operahus.

Innstramninger
For å kunne tilgodese disse formål, har Kulturdepartementet funnet det nødvendig å foreta visse reduksjoner i forhold til saldert budsjett for 2000. Her er de tre største «taperne» i årets budsjettforslag:

* tilskuddsordningen for lokale og regionale kulturbygg og flerbrukshaller er redusert med 29,0 mill. kroner
* Norsk kulturfond er redusert med omlag 4 mill. kroner
* Fond for lyd og bilde (tidl. Norsk kassettavgiftsfond) er redusert med 5,0 mill. kroner

Her finner du en tabell som viser grunntallene for årets forslag til statsbudsjettet 2001:

 
Regnskap
1999

Saldert budsj.
2000

Forslag
2001

Endring i
prosent
         

Allmenne kulturformål
496 902 628 170 536 639 –14,6

 
       

Kunstnerformål
233 414 238 884 251 263 5,2

 
       

Billedkunst, kunsthåndverk
og offentlig rom
199 148 166 172 193 144 16,2

 
       

Musikkformål
422 730 346 845 368 461 6,2

 
       

Teater- og operaformål
717 594 705 457 748 125 6

 
       

Språk-, litteratur- og
bibliotekformål
308 074 300 594 303 255 0,9

 
       

Museums- og andre
kulturvernformål
370 138 380 331 398 459 4,8

 
       

Arkivformål
151 132 148 042 156 234 5,5

Nasjonal plan for produksjon og formidling av opera og ballett
I tråd med Stortingets vedtak av 15. juni 1999 har Kulturdepartementet startet arbeidet med den nasjonale plan for produksjon og formidling av opera og ballett i Norge. I mars 2000 inviterte Kulturdepartementet sammen med Norsk kulturråd og Den Norske Opera til en konferanse i Haugesund, som mønstret over 100 deltakere. Norsk kulturråd har utarbeidet en rapport fra konferansen. I juni oppnevnte departementet en referansegruppe med følgende mandat:

Referansegruppen skal bistå Kulturdepartementet i arbeidet med å utvikle en nasjonal plan for produksjon og formidling av opera og ballett i Norge. Referansegruppen avholder sitt første møte høsten 2000. Departementet ser behov for omfattende kontakt med relevante miljøer i tiden som kommer. Det vil derfor bli avholdt en rekke møter i tillegg til arbeidet i referansegruppen.

Departementet tar sikte på å presentere den nasjonale plan for Stortinget i sammenheng med forslaget til bindende kostnadsramme for operahuset våren 2002.

For å kommentere og diskutere artikkelen må du være logget inn på Facebook. Dersom du har en mening du ikke får postet her kan du alltid sende oss en e-post.

Flere saker
Blodtur til København

Blodtur til København

I midten av januar dro ein full buss frå Oslo og omland til København med Tuvas Blodklubb. Sjå korleis det gjekk med "den norske invasion” på dansk folkemusikkfestival.

Slik ble jeg en diva

Slik ble jeg en diva

KRONIKK: – Jeg må slutte å late som om forståelsen av sangerens rolle i jazzmusikken ikke henger sammen med likestilling og en kjønnsdefinert og forutinntatt forståelse av hva sangere befatter seg med.

Ballade video: Trygghet og kontroll

Ballade video: Trygghet og kontroll

På utstilling med Himmelleite, Luna Mare, Andie Loui, Maizu & Richard, Kristine Blir Rapper, Kamelen, Rule Of Two og Clawfinger.

Mari Boine hedret

Mari Boine hedret

Artist og låtskriver Boine fikk ærespris for langt og betydningsfullt virke. Og avslører at hun skriver på ei bok.

Adama Janlo lar seg ikke stanse av musikalske grenseposter

Adama Janlo lar seg ikke stanse av musikalske grenseposter

Fra Sagene til Mississippi-deltaet, via Senegal og Gambia – Adama Janlo er Norges mest oppsiktsvekkende tilskudd til den tradisjonelle bluesen, og hun er ikke redd for å hente inspirasjon utover det forventede.

Ballade på Tidsskriftbonanza: Samtale med Peter Case & Sid Griffin

Ballade på Tidsskriftbonanza: Samtale med Peter Case & Sid Griffin

En sjelden mulighet til å møte to amerikanske legender, når Balladeskribent Arvid Skancke-Knutsen snakker med Peter Case & Sid Griffin på Deichman Grünerløkka torsdag 5. mars.

Se alle saker
Konserttips Oslo
Serier
Video
Radio