Et nytt signalprosjekt setter Skien på kartet for eksperimentell lydkunst.

Norsk kulturråd om forslaget til statsbudsjett

Norsk kulturfond har som kjent fått en reduksjon på fire millioner i Regjeringens forslag til statsbudsjett. I et møte tirsdag 31. oktober forfattet Norsk kulturråd et skriv der de beklaget de foreslåtte nedskjæringene - som etter deres mening vil svekke Kulturrådets tverrfaglige kompetanse, og spesielt ramme arkitekturen.

Politikk & debatt

I Regjeringens forslag til Statsbudsjett for 2001 er det foreslått en reduksjon av Norsk kulturfond på fire millioner kroner. Av dette er 2,5 millioner foreslått tatt fra avsetningen til arkitektur – dvs. hele arkitekturavsetningen i fondet – og omfordelt til Norsk Form, Norsk Arkitekturmuseum og Utsmykningsfondet for offentlige bygg.

Norsk kulturråd har i møte 31.oktober 2000 vedtatt følgende uttalelse:

Norsk kulturråd beklager at Regjeringen anser det nødvendig å redusere bevilgningene til Norsk kulturfond for 2001.

Norsk kulturråd beklager at arkitektur trekkes ut som fagområde av Kulturrådets virksomhet fra 2001. En del av Kulturrådets unike tverrfaglige kompetanse forsvinner, sammen med signaleffekten av at arkitektur omsider ble del av Kulturrådets kunstneriske program og profil på 1990-tallet. Denne tverrfagligheten har vært en del av Kulturrådets styrke.

Fordi både fagutvalg og råd oppnevnes hvert fjerde år, er Kulturrådet i en stadig utvikling som sikrer nytenkning. Samtidig representerer fagutvalg sammensatt av et bredt fagmiljø med ulik relevant kompetanse og med stor geografisk spredning et potensiale i nasjonal sammenheng.

Kulturrådets virksomhet har karakter av å være nyskapende og støtter eksperimenterende kunst- og kulturuttrykk. Å trekke arkitektur ut av en slik sammenheng vil svekke denne helheten.

Ulike og konkurrerende tilnærmingsmåter, slik for eksempel Norsk Form og Norsk kulturråd i dag representerer, er den beste garanti for å sikre bredde og dynamikk i fagmiljøet.

Kulturrådet peker på at en rekke tiltak som har vært støttet innen fagområdet arkitektur, f.eks. fagbøker, utredninger, teoretiske og praktiske bolig- og planprosjekter, står i fare for å være uten søknadsadresse fra nyttår, fordi det ikke synes selvfølgelig at ansvaret følger omfordelingen av midler.

For øvrig vil Kulturrådet påpeke det uheldige i at forslaget lanseres uten en forutgående utredning av arkitekturfeltet, som Kulturrådet etterlyste i forbindelse med fjorårets forslag om sammenslåing av flere mindre institusjoner til en ny større institusjon for byggekunst, design og formgiving.

For å kommentere og diskutere artikkelen må du være logget inn på Facebook. Dersom du har en mening du ikke får postet her kan du alltid sende oss en e-post.

Flere saker
Et lydsystem for evigheten

Et lydsystem for evigheten

Etter åtte år med planlegging og samarbeid står lydskulpturen 1110 klar på Klosterøya: en permanent, åpen arena for lydkunst, elektronisk musikk og komponerte verk.

Musikkdebatt under VillVillVest: Kampen om oppmerksomheten

Musikkdebatt under VillVillVest: Kampen om oppmerksomheten

Det var spissformulerte meninger under debatten "Musikk, klikk & journalistikk" på VillVillVest i Bergen, med blant andre journalist Egon Holstad og Daniel Ramberg fra NRK. Ballade var til stede.

Ballade video: – Jeg elsket deg nå og da

Ballade video: – Jeg elsket deg nå og da

Om den menneskelige eksistens med Anna Soleil, Lariel, Ole Martin Huser-Olsen, Simon Moholt & Pilgrim, Torgny Amdam, Julie Bergan, Rule Of Two og Kai Kidd And The City Of Pain.

Terje Boye Hansen er død

Terje Boye Hansen er død

Dirigent Terje Boye Hansen sovnet stille inn om morgenen onsdag 5. november etter lengre tids kreftsykdom.

Et sonisk postkort av Oslo

Et sonisk postkort av Oslo

Trikken, måkeskrikene og pulsen fra Oslos gater danner grunnlaget for Sound of the City, som viser hvordan vi kan knytte en relasjon til en by med ørene.

Bugges boikott

Bugges boikott

Verdens kriger og konflikter setter både offisiell og personlig kulturboikott på agendaen. Ballade møtte den bereiste jazzpianisten Bugge Wesseltoft til en prat om dette – i Tyrkia.

Se alle saker
Konserttips Oslo

Serier
Video
Radio