Trondheimsolistene har engasjert cellisten Alisa Weilerstein som kunstnerisk gjesteleder for orkesteret på flere prosjekt fremover. Dette gjelder blant annet innspilling av to Haydn cellokonserter med Schoenberg’s Verklärte Nacht på det tyske plateselskapet Pentatone. I tillegg vil hun lede kommende turné i Skandinavia i sommer, og senere konserter både i Europa og USA.
– Weilerstein regnes allerede internasjonalt som en av de absolutt fremste cellistene. Dette samarbeidet gir henne muligheten til å utvikle seg videre som orkestereleder. Det er svært hyggelig at hun ønsker å gjøre dette sammen med Trondheimsolistene. For oss er dette også et viktig element i vår tunge internasjonale aktivitet og satsing, sier daglig leder Steinar Larsen i Trondheimsolistene i en pressemelding.
Selv om orkesteret også tidligere har jobbet med internasjonale solister, er dette første gangen orkesteret formaliserer denne typen samarbeid.
– Vi ansatte 1. august 2017 Geir Inge Lotsberg som ny kunstnerisk leder. Samarbeidet med Weilerstein gir orkesteret en spennende dynamikk med stort potensiale, sier Larsen i meldingen

Den største norske artisten i Spotifys historie
Sammenlagt seier til Kyrre.

Blodtur til København
I midten av januar dro ein full buss frå Oslo og omland til København med Tuvas Blodklubb. Sjå korleis det gjekk med "den norske invasion” på dansk folkemusikkfestival.

Slik ble jeg en diva
KRONIKK: – Jeg må slutte å late som om forståelsen av sangerens rolle i jazzmusikken ikke henger sammen med likestilling og en kjønnsdefinert og forutinntatt forståelse av hva sangere befatter seg med.

Ballade video: Trygghet og kontroll
På utstilling med Himmelleite, Luna Mare, Andie Loui, Maizu & Richard, Kristine Blir Rapper, Kamelen, Rule Of Two og Clawfinger.

Mari Boine hedret
Artist og låtskriver Boine fikk ærespris for langt og betydningsfullt virke. Og avslører at hun skriver på ei bok.

Adama Janlo lar seg ikke stanse av musikalske grenseposter
Fra Sagene til Mississippi-deltaet, via Senegal og Gambia – Adama Janlo er Norges mest oppsiktsvekkende tilskudd til den tradisjonelle bluesen, og hun er ikke redd for å hente inspirasjon utover det forventede.









































