Hopp til innhald
Stein Olav Henrichsen

Henrichsen fra opera til Munch

Stein Olav Henrichsen skal lede den nye Munchetaten i Oslo. Han slutter dermed som fast operasjef for Den Nye Opera i Bergen, en stilling han fikk i januar.

Henrichsen var konstituert sjef for operaen de i to år, før han i januar ble ansatt i fast stilling. Bare seks måneder senere har han takket ja til stillingen som leder for den nye Munch-etaten i Oslo.

«Uforståelig» og «arrogant»

Henrichsen søkte ikke selv på stillingen, men ble rekruttert ved hjelp av hodejegere. NRKs kunstkritiker Mona Pahle Bjerke mener ansettelsen er en «uforståelig avgjørelse», mens Wenche Gulbrandsen, billedkunstner og tidligere professor ved Kunsthøgskolen i Oslo, mener Oslo kommune har opptrådt arrogant ved å gå utenom kunsthistorikermiljøet for å finne noen til stillingen.

Ledige stillinger

Relaterte saker

EU-støtte til Den Nye Opera

Får penger til samarbeid om talentutvikling.

Flere saker

Musikk har historisk vært et mektig våpen mot undertrykkelse og urett. Denne sommerens diskusjoner beviser langt på vei at protesten har fått fornyet kraft. Her er Shiner under Øyafestivalen i 2024.

REPORTASJE: Festivalsommer med bismak

Musikkens politiske kraft og protestens plass i kulturen har fått ny aktualitet.

Erling Riibe Ramskjell – Æ – Foto: Gaya Arutyunyan

Trygve Hoffs Minnepris til Erling Riibe Ramskjell

Ramskjell, som er kjent under artistnavnet Æ, mottok prisen på NRKs Sommertoget mellom Fauske og Rognan.

Svein Bjørge, gründer og sjef for store festivaler rundt om i landet. Nå blir han sjef for Dampsaga kulturhus i Steinkjer

Fra tonnevis med rock til hjembygdas kulturhus

Svein Bjørge er ferdig med rockefestivalen Tons of Rock og satser på Steinkjer for fullt – på kulturhuset i byen.