Phudy's (Foto: nfi.no)

Cinemateket – Øst-tyske discofilmer

Lørdag 19. januar, i forbindelse med Cinemateket i Oslo sin filmserie Det andre Tyskland - Filmbilder fra DDR, vises musikkvideoer der ambisjonen var å lage en hybrid av musikkfilm, kunstfilm og dokumentasjon.

Populærmusikk

Filmene ble produsert av det statlige filmselskapet DEFA og gikk som forfilmer på kino. Ambisjonen var å lage en hybrid av musikkfilm, kunstfilm og dokumentasjon. Ikke bare ment som reklame for bandets neste plate eller turné, men mer som en hyllest til en vital musikkbransje, og brukt i markedsføringen av DDR som et kreativt samfunn hvor det bugnet av god musikk.

I dag fungerer de som spennende tidsdokumenter og en unik vei inn i et musikalsk landskap de færreste i Norge kjenner særlig godt. Siden de fleste av disse filmene stammer fra 70-tallet er det naturligvis kategoriene prog, metal og glam som dominerer, men det musikalske nivået er imponerende og kreativiteten lagt ned i disse filmene er av og til forbløffende.

Programmet inkluderer blant annet disse artistene:

* Omega
* Karat
* Wir
* Puhdys
* Locomotiv GT
* Scorpio
* Floh de Cologne
* Electra
* Sterncombo Meissen.

Les mer på Cinematekets nettsider. Visningene foregår på Cinemateket i Oslo lørdag 19. januar fra kl. 13.00.

Dette i følge en melding fra Cinemateket.

For å kommentere og diskutere artikkelen må du være logget inn på Facebook. Dersom du har en mening du ikke får postet her kan du alltid sende oss en e-post.

Flere saker
Blodtur til København

Blodtur til København

I midten av januar dro ein full buss frå Oslo og omland til København med Tuvas Blodklubb. Sjå korleis det gjekk med "den norske invasion” på dansk folkemusikkfestival.

Slik ble jeg en diva

Slik ble jeg en diva

KRONIKK: – Jeg må slutte å late som om forståelsen av sangerens rolle i jazzmusikken ikke henger sammen med likestilling og en kjønnsdefinert og forutinntatt forståelse av hva sangere befatter seg med.

Ballade video: Trygghet og kontroll

Ballade video: Trygghet og kontroll

På utstilling med Himmelleite, Luna Mare, Andie Loui, Maizu & Richard, Kristine Blir Rapper, Kamelen, Rule Of Two og Clawfinger.

Mari Boine hedret

Mari Boine hedret

Artist og låtskriver Boine fikk ærespris for langt og betydningsfullt virke. Og avslører at hun skriver på ei bok.

Adama Janlo lar seg ikke stanse av musikalske grenseposter

Adama Janlo lar seg ikke stanse av musikalske grenseposter

Fra Sagene til Mississippi-deltaet, via Senegal og Gambia – Adama Janlo er Norges mest oppsiktsvekkende tilskudd til den tradisjonelle bluesen, og hun er ikke redd for å hente inspirasjon utover det forventede.

Se alle saker
Konserttips Oslo
Serier
Video
Radio