Hopp til innhald
Det norske solistkor Foto: Bjørn Bertheussen

Det Norske Solistkor til New York med salme-prosjekt

Koret skal opptre med ’The Psalms Experience’ på Lincoln Center under White light Festival sammen med tre andre internasjonale kammerkor.

Det Norske Solistkor skal til helgen opptre i New York under Lincoln Centers årlige White Light Festival. Konserten er en del av det ’The Psalms Experience’, der solistkoret samarbeider med tre andre internasjonale kammerkor.

I løpet av tre helger synger korene 36 konserter med 150 salmer skrevet av like mange komponister. Målet er å vise at 3000 år gamle tekster er relevante for oss også i dag. Initiativtakerne til prosjektet er Nederlands Kamerkoor. I tillegg deltar britiske The Tallis Scholars og amerikanske The Choir of Trinity Wall Street i prosjektet.

– Solistkoret og Nederlands Kammerkoor er medlemmer i Tenso – et nettverk for profesjonelle kammerkor i Europa. Nettverket fasiliteter samarbeid på tvers av landegrenser, og er en viktig støttespiller når vi fortsetter det internasjonale arbeidet i tiden fremover, sier daglig leder for Det Norske Solistkor, Ingvild Skaatan i en pressemelding.

The Psalms Experience hadde premiere i Nederland tidligere i høst, og skal avsluttes i Brüssel neste år. Utdrag fra prosjektet kan du oppleve med Det Norske Solistkor i Margaretakyrkan i Oslo 17. mars neste år.

Ledige stillinger

Relaterte saker

Sigrid Traasdahl

DJ og bar – vil det sikre fremtidens publikum for klassisk musikk?

I kveld arrangeres KLUBB Klassisk for første gang i Oslo – et uformelt klubbkonsept med klassisk musikk, bar og DJ.

Knut Olav Åmås

Knut Olav Åmås ny styrleder i Det Norske Solistkor

Åmås tar over etter Jan Erik Knarbakk som har vært i korets styre i 14 år, de siste ti som...

Life boats i solnedgang. Fotomontasje av Malene Pedersen

Seilende betong med norsk musikk

Norskkomponerte lydbilder møter publikum inne i danske Life-Boats.

Det norske solistkor Foto: Bjørn Bertheussen

Diapason D’or til Det Norske Solistkor

Mottar den prestisjefylte utmerkelsen av det franske magasinet Diapason for albumet Bach – The Motets.

Flere saker

Blank Out av Michel van der Aa Foto: Marco Borggreve

Skandinavisk premiere for 3D-opera under Trondheim kammermusikkfestival

Blank Out er skrevet av festivalkomponist Michel van der Aa.

Img

Post-amp-modernismen

Digitale lydkonstruktører går i klinsj med en global armé av elektriske gitarister. Kan kampen mot lydkonservatismen vinnes?

Symre får Norsk Viseforums artiststipend

Symre overrumplet med Norsk viseforums artiststipend under Folkemusikkveka på Ål

Den unge låtskriveren og artisten Symre ble overrasket med Norsk Viseforums Artiststipend fredag kveld. – Vi håper stipendet vil bidra...