Etter over en uke med aksjoner har politiet blitt satt inn for å fjerne aksjonistene på anleggsområdet på Engebø ved Førdefjorden, der de har hindret oppstart av det omstridte gruveprosjektet som inkluderer et stort sjødeponi i Førdefjorden.
I dag ble klagen Natur og Ungdom har sendt inn til næringsminister Jan Christian Vestre avvist, men aksjonistene skriver i en pressemail til Ballade at de vil fortsette sine forsøk på å stanse anleggsarbeid.
– Dette prosjektet er så gammeldags og unødvendig, og i dag er jeg flau over å være norsk. Norge kaller seg selv en verdensledende havnasjon, og godtar samtidig dumpingen av giftig gruveavfall i en ren og levende fjord. Det sier Hilja Løvvik, visesangeren som Ballade intervjua om sitt klima- og naturengasjement, og som hun lagde sanger om på plata Hvor ble det av regnet?.
Løvvik sier videre at hun er villig til å la seg arrestere for saken, og planlegger sivil ulydighet fredag. Hun har engasjert seg lenge i kampen mot sjødeponi, og har blant annet skrevet en låt om saken, den ble utgitt i går (se under).
– I sommer var jeg i Repparfjord i Finnmark, der en lignende sak pågår. Kampen for ren natur og samers rettigheter har mange paralleller til Alta-saken, og fikk meg til å tenke på arven fra Alta-aksjonistene. Så mye har endret seg de siste 40 åra, og allikevel kjemper vi de samme kampene som de gjorde da. Derfor har jeg skrevet en låt om fjordsakene, om Alta-saken, om en verden i endring og om hvor viktig det er å stå sammen i disse kampene. Vi har ikke råd til at miljøbevegelsen skal være for et lite fåtall lenger. Hvordan vi behandler naturen vår angår oss alle, enten vi vil det eller ikke.
Låta ble lagt ut rått og umastra på SoundCloud, som en reaksjon på aksjonene som foregår og blir først tilgjengelig på de større plattformene, i ferdig versjon, om noen uker.
– Det er nå det aksjoneres, og vi trenger all den støtten vi kan få. Er det noe historien har lært oss, er det at vi kan gjøre en forskjell. Det er ennå ikke for sent å redde Førdefjorden, sier Løvvik.
Det norske selskapet Nordic mining har fått tillatelse til å drive gruvedrift i Engebøfjellet i Vestland fylke som ligger på vestkysten i Norge. I gruven skal de utvinne rutil og granat. De skal lage et åpent dagbrudd og bore seg ned i fjellet. Restmassene fra dette prosjektet planlegger de å dumpe i Førdefjorden.
Havforskningsinstituttet har gått imot prosjektet og advarer om store konsekvenser for livet i fjorden, skriver aksjonistene.
«Vestre sier han skal vurdere fremtiden for sjødeponi som metode. Vi håper dette ender med et forbud, slik resten av verden allerede har gjort. Men det er svært skuffende at han ikke tør å ta ansvar nå og dermed redde Førdefjorden» skriver de videre.
Hiljas «Fjorden er ikke vår» kan du høre her.

Eurovisjon med Israel tross protester
Det ble ingen avstemning om Israels deltakelse i ESC-konkurransen.

Ida Maria: Polsk orgelkassett banet vei for punkrocken
Da Ida Maria var åtte år gammel kom foreldrene hennes hjem fra Polen med orgelmusikk i bagasjen. Det ble en skjellsettende opplevelse som for alvor inspirerte henne til å vie livet til musikken.

Ballade video: Bandet med svovelstikkene
Det nærmer seg jul med Utan Dom., Mari Boine, Hedda Aronssen, King Hüsky, Bastian, Torgny Amdam, Gothminister, Frode Barth, Flexi Aukan og Brynjar Hoff.

Minneord: Kjell Wernøe 1938-2025
Det kjennes godt at Kjell Wernøe fikk glede seg over dokumentarfilmen om sin far før han døde, og det kjennes godt å se alle de vakre hilsnene som har kommet på sosiale media i den siste uken.

Av måneskår er det litt av hvert vi får
Hva var det jeg opplevde i Kampen kirke forrige torsdag, 27. november? En forundringsforestilling ramlet ned fra månen, skriver musikkjournalist Bodil Maroni Jensen om Bendik Sells "ARKIV: Måneskår-protokollen".

Opprop fra kulturlivet: Sterke musikk- og kulturprofiler oppfordrer til boikott av Melodi Grand Prix
Aurora, Ane Brun, Magne Furuholmen, Kari Bremnes, Anneli Drecker, Mari Boine, Lars Vaular og MGP-veteran Anita Skorgan er blant om lag 600 kulturstemmer som oppfordrer til boikott så lenge NRK ikke krever at Israel utestenges fra Eurovision.


















































