Julie Henrikke vant Viseforums Artiststipend 2022, et stipend som skal fremme nye stemmer i den rike, norske visekulturen. (Foto: Mikhela Greiner)

Lager du musikk med norsk tekst i fokus? Søk Norsk Viseforums Artiststipend innen 12. mai

Søknadsportalen til Artiststipendet 2023 er åpen, og Norsk Viseforum oppfordrer uetablerte stemmer i norsk visekultur til å søke.

AktueltBransjenViser

Mottakeren av Artiststipendet får 30 000 kroner til produksjon eller formidling av egen musikk, oppfølging fra erfaren mentor i samarbeid med MØST – Musikkontoret for Oslo, Viken og Innlandet, og minimum tre konserter booket og promotert av Norsk Viseforum.

Stipendet skal fremme nye stemmer i den rike, norske visekulturen, og går til en uetablert artist eller gruppe som signaliserer hvordan sanglyrikken er aktuell i 2023. Fjorårets vinner ble Julie Henrikke, og i 2021 vant Daniela Reyes.

Blant søknadskriteriene er at søker lager egen musikk med fokus på norsk tekst, er under 35 år (i en gruppe holder det at majoriteten er under 35) og forteller hva hen vil bruke pengene på.

– I år kan du bli den som får et løft for artistkarrieren din! skriver vise-organisasjonen på hjemmesidene sine, der du kan lese mer om kriterier og praktisk info rundt søknaden.

Og husk fristen for å søke: Fredag 12. mai

 

For å kommentere og diskutere artikkelen må du være logget inn på Facebook. Dersom du har en mening du ikke får postet her kan du alltid sende oss en e-post.

Flere saker
Ballade klassisk: Jeg har delte meninger

Ballade klassisk: Jeg har delte meninger

Denne gangen er det delte meninger i enmannsredaksjonen Ballade klassisk.

Ny mentorordning for unge orkestermusikere fra nord

Ny mentorordning for unge orkestermusikere fra nord

Musikkstudenter fra Nord-Norge kan nå søke opptak til mentorprogrammet Arktisk Mentor Arena. Programmet skal gi unge orkestermusikere erfaring, veiledning og et springbrett til profesjonell karriere.

Fuglefjellet som mista stemmen

Fuglefjellet som mista stemmen

Et stilnet fuglefjell åpner festival.

Blodtur til København

Blodtur til København

I midten av januar dro ein full buss frå Oslo og omland til København med Tuvas Blodklubb. Sjå korleis det gjekk med "den norske invasion” på dansk folkemusikkfestival.

Slik ble jeg en diva

Slik ble jeg en diva

KRONIKK: – Jeg må slutte å late som om forståelsen av sangerens rolle i jazzmusikken ikke henger sammen med likestilling og en kjønnsdefinert og forutinntatt forståelse av hva sangere befatter seg med.

Se alle saker
Konserttips Oslo
Serier
Video
Radio