Robert Levins Festspillpris tildeles pianister og har tidligere gått til (i alfabetisk rekkefølge) Leif Ove Andsnes, Vebjørn Anvik, Reidun Askeland, Tor Espen Aspaas, Sveinung Bjelland, Håvard Gimse, Helge Kjekshus, Joachim Kjelsaas Kwetzinsky, Nils Mortensen, Wolfgang Plagge, Einar Røttingen, Sigurd Slåttebrekk og Gunilla Süssmann.
Dette året går prisen til 27 år gamle Christian Ihle Hadland som deltar under flere konserter på festspillene i år.
Ihle Hadland gjør seg internasjonalt bemerket som solist, kammermusiker og akkompagnatør. Han har utgitt en rekke kritikerroste CDer, bl. a. sammen med Henning Kraggerud og Annar Follesø – og den seneste i rekken er årets soloutgivelse med verk av Chopin og Schumann, begge ”2010-jubilanter”, heter det i festspillenes pressemelding.
Hadland har fra før vunnet en lang rekke priser, blant dem Rudolf Firkusny-konkurransen i Praha, der han mottok en spesialpris i tillegg til førsteprisen. Han har vunnet Shell-prisen to ganger, og i fjor ble han tildelt Statoils talentstipend innen klassisk musikk på 1 million kroner. I 1999 var han tidenes yngste deltager i Den internasjonale kammermusikkfestivalen i Stavanger (ICMF), og fra 2009 er han og den svenske klarinettisten Martin Fröst festivalens kunstneriske ledere.
Prisen deles ut av Mona Levin, styreleder i Robert Levins Festspillfond, under Ihle Hadlands konsert med Vertavo-kvartetten i Håkonshallen i Bergen, søndag 30. mai.

Ballade klassisk: Jeg har delte meninger
Denne gangen er det delte meninger i enmannsredaksjonen Ballade klassisk.

Ny mentorordning for unge orkestermusikere fra nord
Musikkstudenter fra Nord-Norge kan nå søke opptak til mentorprogrammet Arktisk Mentor Arena. Programmet skal gi unge orkestermusikere erfaring, veiledning og et springbrett til profesjonell karriere.

Den største norske artisten i Spotifys historie
Sammenlagt seier til Kyrre.

Blodtur til København
I midten av januar dro ein full buss frå Oslo og omland til København med Tuvas Blodklubb. Sjå korleis det gjekk med "den norske invasion” på dansk folkemusikkfestival.

Slik ble jeg en diva
KRONIKK: – Jeg må slutte å late som om forståelsen av sangerens rolle i jazzmusikken ikke henger sammen med likestilling og en kjønnsdefinert og forutinntatt forståelse av hva sangere befatter seg med.


















































