Dette er resultatet av den første tildelingen av turnestipend til frilansgrupper fra Festspillene Turne. Hvert stipend er på NOK 75 000 og forutsetter minst 5 konserter, hvorav 4 i den nordlige landsdel. Det kom inn i overkant av 40 søknader, og av dem var det et titalls prosjekter som holdt et svært høyt kvalitetsnivå, iflg. pressemelding fra Festspillene i Nord-Norge.
— Ved tildelingen er det lagt vekt på å kombinere høy kunstnerisk kvalitet og uttrykksformer som ellers er lite representert i landsdelen. Det er også tatt hensyn til en noenlunde jevn geografisk fordeling av konserter. I tråd med retningslinjene for tildeling kan Festspillene Turne oppfordre ensemblene til å legge konserter til nærmere definerte steder. Dette vil bli gjort i forhold til to av prosjektene.
Alle de tre prosjektene som det er gitt støtte til er et resultat av samarbeid mellom ulike kategorier utøvere i miljøene rundt institusjoner som Festspillene i Nord-Norge, Lands-delsmusikerordningen og FMKN. Det å på denne måten bidra til gjenbruk og bedre ressursutnyttelse er en viktig oppgave for Festspillene Turne.
Festspillene Turne er en enhet for produksjon og formidling av konserter og turneer med fokus på regionalt og internasjonalt samarbeid. Enheten er knyttet til Festspillene i Nord-Norge.
Turnestipend fra Festspillene Turne
TILDELING 2006
“Puerto dos pasiones”
Jarle Bernhoft, sang og gitar, Håvard Lund, klarinetter, Frode Haltli, trekkspill. Planlagte konserter ifølge søknad: Nordland (6) Troms (1) og Oslo (1). Festspillene Turne vil oppfordre ”Puert dos Pasiones” til å vurdere flere konserter i Troms eller Finnmark.
“Urban Tunélls klezmerband møter Musikk i Finnmark”
Morten Michelsen, klarinetter. Jovan Pavlovic, trekkspill. Sondre Meisfjord, bass. Tor-Petter Aanes, piano/sang. Ingrid Willassen, fiolin. Tørris Koløen Bakke, bratsj. Eero Voitk, cello. Stig Rennestraum, perkusjon. Planlagte konserter ifølge søknad: Finnmark (5) og Russland (1). Det skal også spilles inn CD. Prosjektet har tidligere vært på turne i Troms
“Orkesteret Kalabalik”
Ole Thomas Gjærum, trompet, Børre Birkeland, trompet, Per Georg Kristiansen, klarinett, Håvard Lund, saxofon, Stig Molvær, horn, Eivind Klæboe, horn, Petter Marius Gundersen, horn, Kent-Robin Nilsen, tuba, Hans Petter Vabog, trommer. Planlagte konserter ifølge søknad: Nordland (4) og Trondheim (1). Festspillene Turne vil oppfordre Orkester Kalabalikk til å vurdere konserter også i Troms og Finnmark.

Jørgen Karlstrøm til svenske Bonus Copyright Access
Karlstrøm blir administrerende direktør i svensk opphavsrettsorganisasjon.

Salt i Oslo kan bli nødt til å stenge dørene
Myndighetene varsler full stopp av aktivitet innen 1. juli.

Derfor bør vi lære norsk folkemusikk og folkedans på voksenopplæringen
Det burde være flere arenaer for formidling av norsk folkemusikk og -dans i voksenopplæringen. Det er en super inngang til å lære språk, historie, kroppsspråk og sosiale koder – samtidig som det bygger fellesskap, skriver Ely Navarro i Stiftinga Hilmar Alexandersen.

Ballade video: Pyramider på Månen
Vi har det greit med Beharie, BLKSTD, Mayflower Madame, Din Våte Drøm, Vidar Furholt, Paulin Voss, Roar Dons og Naeon Teardrops.

Hvordan løfte kunstnerisk forskning fra marginalisering til vitenskapsdiskurs?
Er kunstnerisk forskning moden og klar for å tre inn i en vitenskapelig diskurs? Hvis ikke, er jeg redd den er på vei inn i en (muligens noe selvforskyldt) marginaliseringsprosess, skriver Henrik Holm.

Storsatsing på kultur i hele Norge: – Har du en god idé, vil vi høre fra deg, sier daglig leder i Kulturrom
Regjeringen styrker Kulturrom med hele 21 millioner kroner – det største tilskuddet siden oppstarten.