Musikkutstyrsordningen (MUO) administrerer offentlige tilskudd til utstyr for spillesteder, klubber, arrangører, øvingsfellesskap, samt til utvikling, tilrettelegging og bygging av øvings- og fremføringslokaler innenfor det rytmiske musikkfeltet. Sammen med andre ordninger skal dette legge til rette for og utvikle et mangfold av norsk rytmisk musikk som er anerkjent for høy kvalitet, preget av musikalsk bredde, mangfold og nyskaping og som når et stort publikum i Norge og internasjonalt.
144 søknader, 79 får støtte
MUO har nå gjort ferdig fordelingene for andre halvår 2010. Totalt behandlet utvalget 144 søknader innenfor støtteområdene fremføringsutstyr, øvingsutstyr, musikkbinger og akustiske tiltak. Av disse mottar 79 positivt vedtak om støtte. Det totale tilskuddet for hele 2010 er på 27,6 mill kroner.
Formålet for virksomheten er å sikre tilgang til øvingslokaler over hele landet og gode tekniske vilkår for framføring av rytmisk musikk.
2,7 millioner til USF Verftet
Innenfor støtte området fremføringsutstyr er MONO i Oslo og Blæst i Trondheim blant de som mottar mest støtte til oppgradering av det tekniske utstyret. Verftet i Bergen [link id=66240 title=»skal pusses opp»] – det får de god hjelp til av MUO, som gir dem samlede tilskudd på 2,7 millioner kroner.
Se komplett oversikt over tildelingene her. (PDF)

Tekstforfatterpris til Ane Brun
– Hun skriver personlig og eksistensielt, men samtidig universelt.

Ballade video: Søvnløse netter
Med Synne Sanden, Døssi, Bjørn Berge, Jonas Lovv, Joakim Kleven, Leander, Twin Serpent, Nullskattesnylterne & Teater nonSTOP, Halycon Days og Nicolas Leirtrø’s Action Now!

Sarah Winona Sortland er ny daglig leder i Musikkforleggerne
Går fra kommunikasjonsstilling til toppjobben.

Musikk på litteraturfestival: Fortelling, poesi – og nødvendig friksjon
Hvilken rolle kan musikk ha i en litteraturfestival? Blir vi klokere på musikkens og ordenes roller i språkmodellenes tid? Kan konserter vise veien til leselyst?

– Hva skjedde med rehabilitering ...
Ting man tenker på er som regel lett å få ut, bare man får det til å rime. Slik ser en innsatt på Ullersmo på rap.

Et rom for alt – unntatt musikk
INNLEGG: – Det er rart hvordan musikkens kraft alltid hylles i festtaler, men aldri i romfordelingen. Musikkfaget er viktig – så lenge det ikke tar plass, skriver Bodil Gullseth, musikklærer og 2. nestleder i Skolenes landsforbund.
















































