Møtet mellom samisk og sørafrikansk musikk er utgangspunktet for kurset. Er joiken – en vokal tradisjon fra nord – noe helt for seg selv, eller kan den snakke samme språk som det vokale uttrykket fra det varme og sørlige Afrika, spør arrangøren. Kurset har fått det klingende navnet BARSK, som står for Barents Sommerkorskole.
Seminaret vil veksle mellom undervisning i samisk og sørafrikansk tradisjonsmusikk, hver for seg og i møte med hverandre. Det er lagt samtidig med Barents Internasjonale Korfestival.
Instruktør i samisk musikk er Frode Fjellheim. Fjellheim er en av Norges fremste musikere innenfor samisk musikktradisjon. Han er kjent for sitt arbeid med å lage ny musikk med utgangspunkt i joik, og fikk i år Spelemannspris i ‘Åpen klasse’ for sin siste plate «Aejlies Gaaltije – the Sacred Source». I tillegg til å være soloartist er han også komponist og musiker i gruppa Transjoik. Fjellheim har også tidligere jobbet med joik for kor. Han har skrevet flere korarrangementer med utgangspunkt i denne solistiske vokaltradisjonen.
Fra Sør-Afrika har Korforbundet hentet Sidumo Jacobs, som er en anerkjent pedagog og dirigent innenfor sørafrikansk tradisjonsmusikk. Han er utdannet i musikk fra universitetet i Port Elizabeth og deltar også i utdanningsprogrammet for dirigenter som drives av NORAD og Norges Korforbund.
Deltakere på kurset vil lære å arbeide med tradisjonsmusikk i kor på forskjellige måter. Mye av repertoaret vil bli lært inn på øret, uten å bruke noter, både i form av unison sang og flerstemmige arrangementer.
Kurset er et samarbeid mellom Norges Korforbund sentralt og Norges Korforbund Troms.
Har man spørsmål om kurset eller ønsker å melde seg på, er Håvard Gravdal hos Korforbundet rette mann å kontakte.
Påmeldingsfrist er 15. mai, og mer informasjon finner du her.

Den største norske artisten i Spotifys historie
Sammenlagt seier til Kyrre.

Blodtur til København
I midten av januar dro ein full buss frå Oslo og omland til København med Tuvas Blodklubb. Sjå korleis det gjekk med "den norske invasion” på dansk folkemusikkfestival.

Slik ble jeg en diva
KRONIKK: – Jeg må slutte å late som om forståelsen av sangerens rolle i jazzmusikken ikke henger sammen med likestilling og en kjønnsdefinert og forutinntatt forståelse av hva sangere befatter seg med.

Ballade video: Trygghet og kontroll
På utstilling med Himmelleite, Luna Mare, Andie Loui, Maizu & Richard, Kristine Blir Rapper, Kamelen, Rule Of Two og Clawfinger.

Mari Boine hedret
Artist og låtskriver Boine fikk ærespris for langt og betydningsfullt virke. Og avslører at hun skriver på ei bok.

Adama Janlo lar seg ikke stanse av musikalske grenseposter
Fra Sagene til Mississippi-deltaet, via Senegal og Gambia – Adama Janlo er Norges mest oppsiktsvekkende tilskudd til den tradisjonelle bluesen, og hun er ikke redd for å hente inspirasjon utover det forventede.



















































