Det er nok noen av Ballades lesere som skal besøke kirken i løpet av påsken. Kanskje til og med en kirke med folkemusikkliturgi. Det ville ikke vært mulig bare for noen tiår siden, da felespill var forbudt i kirkene. Hvordan fela ble kalt fandens instrument og spellemenn fikk Skylla for fylla, kan du lese i denne saken fra tidligere i vår.
Andre av dere tar kanskje med en vinylplate eller flere på hytta, eller bare lener dere tilbake i egen stue og hører et album på den gamle måten. Men hvorfor vil ikke vinylen forsvinne? Noen svar finner du i denne saken fra i vinter. Kassetten lever også fortsatt, om enn i større stillhet. Den fikk derimot også en hyllest; i dette essayet fra 2015.
Påskeaften er det ellers ett år siden vi publiserte essayet: Skremmende og behagelig stille. Det er god langlesing om komposisjon for den stille uke.

Ballade klassisk: Jeg har delte meninger
Denne gangen er det delte meninger i enmannsredaksjonen Ballade klassisk.

Ny mentorordning for unge orkestermusikere fra nord
Musikkstudenter fra Nord-Norge kan nå søke opptak til mentorprogrammet Arktisk Mentor Arena. Programmet skal gi unge orkestermusikere erfaring, veiledning og et springbrett til profesjonell karriere.

Den største norske artisten i Spotifys historie
Sammenlagt seier til Kyrre.

Blodtur til København
I midten av januar dro ein full buss frå Oslo og omland til København med Tuvas Blodklubb. Sjå korleis det gjekk med "den norske invasion” på dansk folkemusikkfestival.

Slik ble jeg en diva
KRONIKK: – Jeg må slutte å late som om forståelsen av sangerens rolle i jazzmusikken ikke henger sammen med likestilling og en kjønnsdefinert og forutinntatt forståelse av hva sangere befatter seg med.




















































